znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > 20 marca - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

20 marca - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

13.03.2020

20 marca - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

20 marca - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to jedno z najważniejszych świąt stomatologów. Każdego roku obchodzone jest pod innym hasłem. Tym razem jest to: „ Zdążyć przed próchnicą”.

Choć profilaktyka próchnicy kładzie nacisk przede wszystkim na zdrowie dzieci to pamiętajmy, że zdrowa jama ustna to także zdrowie całej populacji: dzieci, dorosłych i seniorów.

Lekarzu dentysto!

Możesz być nie tylko stomatologiem dla swoich pacjentów, ale często lekarzem naprawdę pierwszego kontaktu. Szereg objawów w jamie ustnej wyprzedza nawet o kilka lat (!) pierwsze zauważalne symptomy patologii w innych narządach. Możesz zauważyć oznaki schorzeń ogólnych takich jak:

• cukrzyca,
• niedobory pokarmowe,
• bulimia i anoreksja,
• refluks żołądkowo-przełykowy,
• choroba Crohna i inne.
• I oczywiście zmiany potencjalnie kancerogenne.

Badając wnikliwie jamę ustną, możesz dostrzec niepokojące zmiany i zasugerować wykonanie dodatkowych badań, wizytę u lekarza rodzinnego lub specjalisty, by zweryfikować podejrzenie toczącej się choroby.

- Badaj całą jamę ustną, nie tylko zęby.
- Badaj węzły chłonne.
- Badaj, obserwuj zmiany barwnikowe skóry głowy i szyi.

Możesz być pierwszym, który zauważy zmiany nowotworowe - raka skóry, czerniaka, zmiany na śluzowce mogące przekształcić się w nowotwór złośliwy i raka jamy ustnej.

Bądź czujnym stomatologiem. Bądź czujny onkologicznie.