znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Czy nadwrażliwość zębiny wpływa na proce...

Czy nadwrażliwość zębiny wpływa na proces leczenia pacjentów periodontologicznych?

25.11.2018

Czy nadwrażliwość zębiny wpływa na proces leczenia pacjentów periodontologicznych?

Czy nadwrażliwość zębiny wpływa na proces leczenia pacjentów periodontologicznych? To zagadnienie przybliży Wam Absolwentka Oddziału Stomatologii I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie - dr n. med. Małgorzata Nędzi-Góra.

W branży stomatologicznej na lekarzy dentystów, techników i higienistki czeka mnóstwo konferencji, sympozjów, debat. Często przez brak czasu ciężko jest uczestniczyć we wszystkich, nawet tych największych, organizowanych w różnych miastach Polski. Tym razem firma Colgate - Palmolive przygotowała dla Państwa coś zupełnie innego: „Pierwszą Ogólnopolską eKonferencję o nadwrażliwości. Rozumiem – Pomagam”, którą można obejrzeć całkowicie za darmo!

Za chwilę przedstawimy sylwetkę dr n. med. Małgorzaty Nędzi-Góra, ale zacznijmy od...

Do zniszczenia i utraty tkanek miękkich w okolicy szyjki zęba może dojść w przebiegu zapalenia przyzębia oraz w wyniku chirurgicznego leczenia chorób przyzębia. Utrata tkanek miękkich w okolicy połączenia szkliwno-cementowego powoduje, że cienka warstwa cementu korzeniowego narażona jest na działanie czynników fizycznych i chemicznych, które w szybkim tempie mogą doprowadzić do utraty cementu i ekspozycji zębiny na dalsze działanie bodźców zewnętrznych.

Drugą drogą która prowadzi do narażenia zębiny na działanie bodźców zewnętrznych jest utrata szkliwa zębów na skutek działania bodźców fizycznych i chemicznych. Do utraty tkanek twardych zęba w okolicy szyjki zęba dochodzi najczęściej na skutek jednoczesnego działania procesów erozji, spowodowanej głównie nawykami dietetycznymi oraz abrazji , będącej wynikiem nieprawidłowych zabiegów higienicznych.

Nadwrażliwość zębiny zaliczana jest do dolegliwości , które znamiennie wpływają na jakość życia zależną od stanu zdrowia jamy ustnej.

Dr n. med. Małgorzata Nędzi-Góra - Absolwentka Oddziału Stomatologii I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie . W 2005 r., po ukończeniu studiów doktoranckich i przedłożeniu rozprawy doktorskiej pod tytułem: „Wpływ metaloproteinaz 8 i 9 oraz ich inhibitorów na przebieg kliniczny przewlekłego zapalenia przyzębia” uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie stomatologii, a w 2008 roku tytuł specjalisty w dziedzinie periodontologii. Współautorka ponad 40 publikacji (w tym 30 jako pierwszy autor), głównie z zakresu etiologii i patogenezy chorób przyzębia, jak również problematyki nadwrażliwości zębiny u pacjentów wymagających leczenia periodontologicznego. Zawodowo i naukowo od 2000 roku związana z Zakładem Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Czy nadwrażliwość zębiny wpływa na proces leczenia pacjentów periodontologicznych"? Dr n. med. Małgorzata Nędzi-Góra.

Podczas wykładu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy nadwrażliwość zębiny u pacjentów periodontologicznych to problem sztuczny czy rzeczywisty. Omówione zostaną przyczyny nadwrażliwości u osób z chorobami przyzębia jak również zagadnienia dotyczące profilaktyki i leczenia tej dolegliwości.
Poruszony zostanie temat zależności pomiędzy utratą przyczepu łącznotkankowego a odczuwaniem bólu.
Dowiecie się Państwo w jakim stopniu zabiegi periodontologiczne i chirurgiczne wpływają na subiektywne odczucie wrażliwości przez pacjenta.

A w końcu poznacie Państwo skuteczne sposoby minimalizujące dyskomfort pacjentów.

Celem eKonferencji jest całościowe, szerokie i nowoczesne spojrzenie na temat nadwrażliwości. Dr hab. n. med. Anna Przeklasa-Muszyńska poruszy temat bólu w obrębie jamy ustnej i twarzy, omówi najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych jamy ustnej i twarzy oraz diagnostykę pacjenta z bólem w obrębie jamy ustnej i twarzy. Lek. dent. Ewa Dudkiewicz dokona przeglądu metod leczenia nadwrażliwości w gabinecie. Dr n.med. Tomasz Dzieniakowski zaprezentuje konkretne przypadki leczenia w kontekście współpracy zespołu lekarz – higienistka. Z kolei dr n.med. Małgorzata Nędzi–Góra omówi nadwrażliwość zębiny w kontekście leczenia periodontologicznego. Temat zamknie wystąpienie adwokata Anety Naworskiej, specjalizującej się w obsłudze podmiotów medycznych. Pani Mecenas Naworska wyjaśni kwestie związane z prawem pacjenta do informacji o przebiegu i skutkach zabiegów stomatologicznych oraz o konsekwencjach prawnych mogących wyniknąć z braku pełnej informacji na ten temat. Informacje te są niezwykle przydatne w przypadku każdej formy leczenia – od najprostszych do najbardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym.


---
Zarezerwuj swój czas już dzisiaj!
Pierwsza Ogólnopolska eKonferencja o nadwrażliwości. Rozumiem – Pomagam. ONLINE
27 listopada 2018, godz. 17:00-21:00
Zarejestruj się na eKonferencję za darmo!