znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Akcja Fundacji „Z uśmiechem przez życie”

Akcja Fundacji „Z uśmiechem przez życie”

13.02.2020

Akcja Fundacji „Z uśmiechem przez życie”

Dni otwarte w gabinetach stomatologicznych „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa”.

Misją Fundacji „Z uśmiechem przez życie” są działania profilaktyczne w kierunku raka jamy ustnej. W celu ich realizacji, Fundacja współorganizuje z gabinetami stomatologicznymi dni otwarte, podczas których pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnego badania zmian potencjalnie kancerogennych w jamie ustnej. Do tych gabinetów trafiają wszyscy bez żadnych ograniczeń, a badania są dla nich bezpłatne. Coraz częściej patronat nad dniami otwartymi obejmują samorządy, czasami również współfinansując badania służące zdrowiu lokalnej społeczności.

Profilaktyka przeciwnowotworowa w Gabinecie, to przede wszystkim wnikliwa diagnostyka i badanie nie tylko zębów, ale też badanie głowy i szyi (symetryczność, widoczne zmiany na skórze, węzły chłonne itp.) oraz badanie błony śluzowej jamy ustnej. Umożliwiają wczesne wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych na błonie śluzowej jamy ustnej i skierowanie pacjentów do dalszej diagnostyki (nie tylko onkologicznej). Pamiętajmy, że wykrycie raka jamy ustnej w stanie początkowym pozwala na jego skuteczne leczenie.

Podczas dnia otwartego pacjenci otrzymują informacje na temat przyczyn i skutków zachorowania na ten nowotwór, a także możliwości chronienia się przed nim oraz otrzymują ulotki dotyczące samokontroli. Do badań przesiewowych używane są urządzenia pozwalające na wykrycie nieprawidłowości, gdy nie są one jeszcze widoczne podczas standardowego badania jamy ustnej (takie jak lampa Mikrolux, Oralitest lub Velscope).

Do tej pory w 157 akcjach Dni Otwartych wzięło udział 110 gabinetów z całej Polski. Lekarze przebadali blisko 6000 pacjentów a ponad 10% z nich skierowali do dalszej konsultacji lub diagnostyki zmian w jamie ustnej (nie tylko onkologicznych).

Więcej informacji na stronie: www.zusmiechem.org.pl