znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Bałtycki Festiwal Nauki

Bałtycki Festiwal Nauki

26.05.2015

Bałtycki Festiwal Nauki

W Trójmieście dobiegł końca XIII Bałtycki Festiwal Nauki. Gdański Uniwersytet Medyczny w związku z tym wydarzeniem od lat organizuje Medyczny Dzień Nauki.

W dniu 22. maja w budynku Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbył się VIII Medyczny Dzień Nauki. Impreza organizowana z myślą o najmłodszych, przyciągnęła również tłumy dorosłych mieszkańców Gdańska i okolic. A można było w czym wybierać. Wśród pokazów i warsztatów znalazły się m.in.: „Budowa tkanek ludzkich i zwierzęcych w 3D. Show na przykładzie wybranych preparatów histologicznych”,
„Cała prawda o wampirach i wilkołakach”,
„Lek to nie cukierek”,
„Nauka pierwszej pomocy”,
czy też „Reakcje chemiczne wokół nas”.

Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Stomatologii Zachowawczej.
Tematem przewodnim krótkich szkoleń prowadzonych przez studentów stomatologii była erozja szkliwa.
– Podczas rozmów z dziećmi zauważyliśmy tendencję wzrostową jeśli chodzi o spożywanie wody w zamian za colę, czy inne napoje gazowane. Większość młodych ludzi natomiast nie miało pojęcia, że niektóre owoce oraz „zdrowe” soki owocowe mogą prowadzić do erozji szkliwa – mówi członek SKN.

Po skończonej pogadance, uczestnicy mini szkoleń otrzymali próbki past do zębów zapobiegające erozji. Opiekę nad studentami sprawowała dr Alicja Cackowska-Lass.

Warto wspomnieć również o warsztatach prowadzonych przez Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej zorganizowanych przez dr Alinę Gębską i dr Martę Ziółkowską-Klinkosz. Dotyczyły one drobnoustrojów występujących w jamie ustnej. Dzieci chętnie pobierały sobie wymazy z jamy ustnej i oglądały bakterie pod mikroskopem.

Źródło: www.gumed.edu.pl

Oprac. Adam Bęben