znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > CEDE 2014 - metamorfoza, profesjonalizm i wiedza

CEDE 2014 - metamorfoza, profesjonalizm i wiedza

16.09.2014

CEDE 2014 - metamorfoza, profesjonalizm i wiedza

Wszystko co dobre, szybko się kończy. 24 edycja CEDE 2014 już za nami. W Dentalradio relacja o tym, co nowego pojawiło się w stomatologii na wschód od Odry.

CEDE nie jest jedynie Środkowoeuropejską Wystawą Produktów Stomatologicznych, ale także wydarzeniem naukowo-szkoleniowym i towarzyskim. W tym roku można było zauważyć kilka zmian. „Czteropak" na Międzynarodowych Targach Poznańskich zamienił się przez 3 dni w jeden wielki gabinet dentystyczny.
Nowy pawilon wystawowy zamykający patio zbliżył wystawców do „centrum”, pojawił się też zadaszony łącznik między patio a Centrum Kongresowym. Zmieniła się nie tylko powierzchnia, ale też godziny otwarcia. W czwartek i piątek targi trwały o godzinę dłużej w porównaniu z zeszłym rokiem. Rozbudowana Strefa Testów i Speakers’ Corner zastąpiły Arenę CEDE. A w Strefie Testów współorganizowanej przez Fundację Be Active Dentist czekały na gości takie oto atrakcje:
- wykonanie wypełnienia na modelu
- odbudowanie na modelu punktu stycznego w zębach przednich
- dokonanie ekstrakcji zęba na modelu
- testowanie produktów stomatologicznych
- testowanie aqualizera i jego możliwości w połączeniu z elektronicznym łukiem twarzowym
- opracowanie kanału korzeniowego
- zaznajomienie się z podstawą pracy w lupach oraz z zasadami doboru odpowiedniego sprzętu dostosowanego do różnych pozycji pracy i wiele innych nowości.
W pawilonie 8 przygotowano dla zwiedzających stoisko Dental Tribune Study Club razem z Be Active Dentist, czyli połączenie nauki, eksperymentów i zabawy. Bogaty wybór interdyscyplinarnych wykładów był alternatywą dla programu XX Zjazdu Zespołów Stomatologicznych. Starannie dobrana tematyka takich projektów realizowanych w zespole, może obudzić autentyczne potrzeby dalszej edukacji. Najlepsi specjaliści z całego kraju umożliwili poznanie nie tylko teorii, ale i praktyki w zakresie wykraczającym poza zakres studiów. Wśród tematów można było wybierać m.in. „Komunikacja lekarza dentysty powodująca wzrost od 30% do 80% kompleksowego leczenia u pacjentów” czy „Biznes w stomatologii- jak zwiększyć miesięczne zarobki, nie zwiększając czasu pracy” prezentowane przez dr. Kamila Kuczewskiego. Oczywiście program wykładów realizowany był przez wszystkie 3 dni.
Tak jak co roku podczas CEDE 2014 wyróżniono wystawców, których produkty wzbudziły największe uznanie w oczach Komisji Konkursowej. Pod koniec pierwszego dnia wystawy Komisja pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Bartłomieja W. Lostera w tajnym głosowaniu:
•    w kategorii „Materiały dla techniki” przyznała dwie statuetki, obie dla firmy HOLTRADE za FAST PROTEC oraz za F.J.P
•    w kategorii „ Materiały Pomocnicze, Preparaty i Urządzenia Profilaktyczne” Komisja również przyznała dwie statuetki:
- dla firmy BHZ ATOS M.M. Marek Zakrzewski za ALFA płyn i piana zintegrowany system stomatologicznej profilaktyki okołozabiegowej jamy ustnej oraz
- dla firmy STERN WEBER Polska za ProTip Turbo
•    w kategorii „Sprzęt Stomatologiczny” dla firmy HOL-DENTAL Depot za EyeSpecial C-II cyfrowy aparat fotograficzny
•     w kategorii „Wydawnictwa i edukacja” dla firmy POLKARD za O-Atlas. Atlas techniki ortodontycznej
i ortopedii szczękowej
•    w kategorii „Oprogramowanie” oraz „Materiały dla stomatologii” nagród  nie przyznano
Miłą rozrywką okazał się koncert zorganizowany pierwszego dnia w pasażu o godz. 18.00 dla wszystkich uczestników CEDE 2014! Firma RADA stworzyła akustyczną odsłonę największych przebojów Genesis ("Follow you follow me", "Not about us", "Jesus he knows me", "Mama", czy "Carpet Crawlers")
w wykonaniu ostatniego wokalisty tej grupy - Raya Wilsona oraz jego zespołu.

12 września w drugim dniu Wystawy Polska była skupiona na CEDE, tymczasem ok 6,5 tys. km od Poznania, w stolicy Indii trwał Światowy Kongres Stomatologiczny zorganizowany przez FDI.
Natomiast wiadomo że 7-10 września 2016 Annual World Dental Congress, odbędzie się
w Poznaniu, co oznacza jednocześnie rok przerwy w organizowaniu CEDE. Jak podkreślił Profesor Bartłomiej W. Loster Prezydent PTS – „w 2016 roku to nie my jeździmy na wykłady zagranicę, to świat przyjeżdża do nas!”.

CEDE jest wydarzeniem dla każdego. W tym roku maluchy uczyły się jak dbać o zęby. Rodzice dzieci
w wieku 4-12 lat mogli przyprowadzić je z sobą na CEDE. Dla małych podopiecznych Colgate – Gaba przygotował profesjonalną opiekę i zajęcia edukacyjno-zabawowe dotyczące higieny jamy ustnej.  Dzieci mogły też dołączyć do interaktywnej gry. W tym samym czasie lekarze dentyści mogli dowiedzieć się
o tegorocznych innowacjach w stomatologii.

Po raz pierwszy w historii Wystawy CEDE 2014 publiczność głosowała przez aplikację mobilną na jeden z 21 produktów zgłoszonych do Grand Prix CEDE 2014. Organizator targów zachęcał do głosowania hasłem: „Ty też miej swój udział w wyborze GRAND PRIX Publiczności!”. To proste: każdy z produktów biorący udział w konkursie został oznaczony tabliczką zawierającą indywidualny kod QR do głosowania. Wystarczyło zeskanować kod QR wybranego produktu skanerem z aplikacji! Wyniki przekazywano na żywo na monitorach przy Biurze Targów. Można było zagłosować tylko na jeden produkt. GRAND PRIX Publiczności CEDE 2014 przyznane zostało trzeciego dnia. Spośród 1255 głosujących, 51% wybrało Be Active Dentist - Aktywne Szkolenia dla Dentystów. Gratulacje! A jeśli chcecie dowiedzieć się co wyróżnia Fundację Be Active Dentist, najlepiej sięgnąć po lekturę magazynu- BAD Tribune. Podczas międzynarodowego eventu odbyła się premiera trzeciego numeru tego kwartalnika. BADT to jedyny w swoim rodzaju magazyn dystrybuowany bezpłatnie - jest wspólnym głosem na rynku wszystkich Aktywnych Dentystów.
Tym razem BAD zainicjowało również akcję charytatywną: aktywnie pomagaj– przyjdź, wsiądź na rower
i pomóż! Każdy przejechany kilometr zamieniony został na 3zł i przeznaczony dla dentysty który z powodu przebytego udaru niedokrwiennego nie może już pracować, a konieczna jest terapia. Warto przy tej okazji dodać, że 13. września jest obchodzony Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, dlatego CEDE to doskonała okazja aby pomóc potrzebującemu dentyście. Dodatkową zachętą dla zwiedzających była szczoteczka elektryczna, którą miała dostać osoba z największym pokonanym dystansem. Rekordzista pokonał 40km - gratulujemy!
Trzy dni targów minęły bardzo szybko, głównie dlatego że nie było czasu na nudę. Następna Wystawa CEDE już za rok 10-12 września 2015. Wiedzę należy ciągle odświeżać, by współgrała z tą, którą już posiadamy, dlatego każdy dentysta, asystent, technik czy student powinien pojawić się w Poznaniu.
A już za 2 lata we wrześniu czeka nas wielkie wydarzenie, jakim będzie Światowy Kongres Stomatologiczny organizowany przez FDI i Exactus w stolicy Wielkopolski. Jak mówi prof. Stanisław Suliborski, kierownik naukowy XX Zjazdu Zespołów Stomatologicznych: „Nie musimy jeździć do Kolonii czy Chicago na wystawy stomatologiczne, aby zobaczyć, usłyszeć, dotknąć tego, co najnowsze.
Oprac. Anna Świąder

CEDE 2014 – XX Zjazd Zespołów Stomatologicznych
Podczas tegorocznej edycji targów CEDE 2014 odbył się XX Zjazd Zespołów Stomatologicznych pod kierownictwem naukowym  Prof. dr hab. n. med. Stanisława Suliborskiego. Tradycyjnie już w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich, lekarze stomatolodzy, studenci oraz personel pomocniczy mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących wykładach, warsztatach i prezentacjach. Przez trzy dni w komfortowych warunkach kongresowych  odbyło się 12 wykładów w ramach XX Zjazdu Zespołów Stomatologicznych ,  I Ogólnopolska Konferencja Higienistek i Asystentek Stomatologicznych "Dawniej Pomoc dziś Asysta - AsysDent 2014 oraz  liczne szkolenia organizowane przez firmy. Wśród wykładowców znaleźli się najlepsi polscy oraz zagraniczni specjaliści dzięki czemu wartość naukowa wykładów była na bardzo wysokim poziomie.
Pierwszego dnia targów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się koncepcją minimalnie inwazyjnej stomatologii estetycznej. Dr Kosmas Tolidis podczas wykładu „Minimalnie inwazyjna stomatologia estetyczna - materiały i techniki pracy. Koncepcja bioaktywnych materiałów do rekonstrukcji bezpośrednich” omówił m.in. zastosowanie włókien w stomatologii odtwórczej, czym jest Giomer, charakterystykę materiałów opartych o technologię S-PRG czy kompozyty płynne stosowane w technice "stożkowej”.
Dla zwolenników ekonomii przygotowano wykład pt.„ Jak zwiększyć wynik finansowy praktyki stomatologicznej ?”  podczas którego zaprezentowano wzorcowy model postępowania z pacjentem oraz przykłady źle zorganizowanych praktyk. Podczas tegorocznych szkoleń nie zapomniano o profilaktyce. Mariusz Oboda rozwiewał wątpliwości na temat gabinetu higieny, radził jak go stworzyć oraz motywować pacjentów do regularnych wizyt kontrolnych. W tym samym czasie w sali obok uczestnicy wysłuchali 
Dr Lindy Greenwall, która we współpracy z firmą Meditrans zaprezentowała najnowocześniejsze techniki wybielania, poruszyła problem pojawiającej się nadwrażliwości oraz podpowiadała jak komunikować się
z pacjentem.  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się całodniowa sesja  periodontologiczna pt. „Rozpoznawanie i leczenie chorób przyzębia”. Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się : dr n. med. Ewa Dolińska, prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pietruska i dr n. med. Magdalena Sulewska.

Drugiego dnia na uczestników Zjazdu czekało również wiele ciekawych wykładów. Lek. stom. Danuta Borczyk opowiadała o  zasadach pracy w stomatologii estetycznej przynoszących najlepsze efekty leczenia oraz kompleksowym leczeniu protetycznym w stomatologii estetycznej.  Równolegle swoją wiedzą na temat endodoncji dzielił się niesamowity duet Prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski oraz lek. stom. Michał Dębicki. W wykładzie pt. „Leczenie endodontyczne trudnych przypadków - podejmowanie właściwych decyzji, wybór odpowiednich materiałów, narzędzi i technik, rokowanie” przedstawiono metody postępowania w przypadku zębów z narzędziami tkwiącymi w świetle kanału, omówiono powtórne leczenie endodontyczne oraz perforacje zębów. W programie nie mogło zabraknąć również zagadnień z profilaktyki. Lek. stom. Teresa Fehrenbach oraz dr Raphaël Moëne przedstawili aktualne kierunki w profilaktyce stomatologicznej oraz jej zróżnicowanie w różnych okresach życia.

Ostatniego dnia zaproponowano uczestnikom trzy wykłady o zróżnicowanej tematyce.  Dr hab. Jan Pietruski dzielił się swoim doświadczeniem z zakresu okluzji funkcjonalnej, dr Bartosz Cerkaski wraz z  dr Piotrem Okońskim rozwiązywał dylematy leczenia protetycznego, poruszając m. in. zagadnienie wykorzystania  zębów leczonych endodontycznie jako filarów protetycznych, a dr Maciej Żarow z dr Witoldem  Jurczyńskim rozwiązywali trudne sytuacje kliniczne pokazując słuchaczom liczne efekty swojej pracy.

Zwieńczeniem XX Zjazdu Zespołów Stomatologicznych był wykład Prof. dr hab. n. med. Stanisława Suliborskiego, kierownika naukowego CEDE.
W swojej prezentacji  pt. „Dotykać czy nie dotykać zębów - oto jest pytanie. Etyka w leczeniu stomatologicznym.” Profesor wielokrotnie odnosił się do problemu  nadmiernej ingerencji w struktury jamy ustnej oraz coraz większej powszechności „agresywnych” metod odtwórczych.

Podsumowując…
Jak co roku Organizatorzy dołożyli wszelkich starań aby największe Targi Stomatologiczne  były atrakcyjne. Mnogość wykładów, szkoleń i prezentacji, komfortowe warunki kongresowe, najwybitniejsi specjaliści oraz miła atmosfera sprawiają, że targi CEDE są wydarzeniem na którym zdecydowanie warto być. 
Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną edycję- CEDE 2015!
Oprac. Natalia Lamperska