znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Żegnaj CEDE 2015. Witaj FDI 2016.

Żegnaj CEDE 2015. Witaj FDI 2016.

30.09.2015

Żegnaj CEDE 2015. Witaj FDI 2016.

To było wydarzenie! Czekaliśmy na nie cały rok, a trzy dni minęły nawet nie wiadomo kiedy. Mowa oczywiście o Środkowoeuropejskiej Wystawie Produktów Stomatologicznych CEDE 2015.

Dwadzieścia pięć lat, które minęły od pierwszej wystawy CEDE organizowanej z inicjatywy prof. Włodzimierza Józefowicza, to okres wielkich przemian w stomatologii. Nadchodzi chwila, aby opisać te wydarzenia i ocenić je z perspektywy czasu. Ale zanim wspomnimy pierwszą wystawę, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Łodzi z okazji V Kongresu Stomatologów spójrzmy na przyszłoroczny Kongres FDI Poznań2016 z perspektywy tegorocznej CEDE.

Szukając podobieństw pomiędzy Kongresem FDI a CEDE, można dojść do wniosku, że o porównanie niezwykle trudno. A jak o Kongresie napisał Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz do Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich w Polsce: „Jest to najważniejsze wydarzenie dotyczące zawodu lekarza dentysty organizowane przez FDI – najstarszą (założoną w roku 1900) i największą organizacją lekarsko-dentystyczną na świecie, zrzeszającą ponad 200 krajowych organizacji stomatologicznych.

Teza, iż ostatnia Wystawa CEDE2015 była próbą generalną przed przyszłorocznym Kongresem, w pełni się sprawdziła. A można odważyć się również o dalsze wnioski, dotyczące poprzednich edycji CEDE. Teraz dzięki 25-letniemu doświadczeniu organizatorzy CEDE, firma Exactus i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, są dobrze przygotowane przed Kongresem FDI. Ostatnia edycja CEDE2015 mówi sama za siebie. Od początków Wystawy prób i pomysłów było wiele. Jakich - dowiecie się w tej relacji.

Wystawa

W tym roku do Poznania przybyło o sześciu wystawców więcej: 269 - wobec 263 w 2014 r. Zajęli 6750 m2 powierzchni stoisk. Organizatorzy przewidują że wystawa związana z kongresem FDI będzie pod względem zajmowanej powierzchni porównywalna do CEDE 2015. Faktem jest, że w przyszłym roku główną rolę odgrywać będą firmy globalne. Wyzwaniem będzie też to, iż za rok Poznań gościć ma nowych wystawców, czołowych graczy w branży stomatologicznej, którzy dotychczas na CEDE się nie pojawiali. Kongres FDI będzie rządzić się innymi prawami niż coroczne CEDE.

Tegoroczną wystawę zwiedziło 10 640 osób, zjedzono 1095 kg jabłek od wielkopolskiego sadownika pana Izydora. Dla porównania rok temu, gdy pierwszy raz pojawił się ten pomysł, zwiedzający i wystawcy zadowolili się 720 kg jabłek. A czy podczas Kongresu FDI też będziemy częstowani jabłkami? Jak mówi angielskie przysłowie: „One apple a day keeps a doctor away…”

Wykłady

Po raz pierwszy od 1991 r. w tak szerokim zakresie, przedstawiciele stomatologicznych oddziałów uniwersytetów medycznych zaprezentowali problemy codziennej stomatologii klinicznej w połączeniu z dowodami naukowymi. Uczestnicy mieli do wyboru codziennie kilka sesji wykładowych o zróżnicowanej tematyce. To co wyróżniło CEDE2015 to zakres propozycji tematycznych; W tym roku przygotowano aż 65 tematów wykładów wobec 12 tematów wykładów w roku 2014. Wprowadzona została również forma pytania bez skrępowania: słuchacze Konferencji PTS@CEDE2015 mogli zadawać wykładowcom pytania anonimowo poprzez aplikację mobilną CEDE 2015! Nowa forma interaktywnej, wirtualnej dyskusji wzbogaciła poruszane tematy. Celem było, aby każdy zwiedzający wyjechał z CEDE z nową myślą, pomysłem, wiedzą, informacją, ideą, którą wykorzysta w swojej praktyce.
W wykładach konferencji PTS@CEDE2015 wzięło udział w sumie 1 027 lekarzy.
Dodatkowo 316 asystentek i higienistek brało udział w sobotniej konferencji DentAssist@CEDE2015.
A przez wszystkie trzy dni w komfortowych warunkach wystawowych odbywały się też liczne szkolenia organizowane przez wystawców.

Warsztaty

283 lekarzy uczestniczyło w warsztatach BE ACTIVE@CEDE2015, co oznacza bardzo duże zainteresowanie tą formą edukacji. Miejsca w warsztatach rozeszły się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”. Patrząc w przyszłość to dla nas dobra zapowiedź na Kongres FDI. Jak zapowiada lek. dent. Maciej Michalak, asystent Koordynatora Kursów Praktycznych: „Silnym atutem Kongresu FDI w Poznaniu będzie różnorodna część warsztatowa. „

Grand Prix CEDE

Tradycji stało się zadość i jak co roku odbył się konkurs Grand Prix CEDE 2015. W czwartek 10.09. od rana trwało zebranie Komisji Konkursowej pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Bartłomieja W. Lostera , która w tajnym głosowaniu wybrała laureatów. Statuetki zostały przyznane pierwszego dnia Wystawy w Pasażu o godzinie 17.45 w następujących kategoriach:
- w kategorii „Kliniczne produkty stomatologiczne” PIERRE FABRE MEDICAMENT POLSKA ZA ELGYDIUM CLINIC MONO COMPACT
-w kategorii „Produkty, preparaty i urządzenia profilaktyczne” ELER/SUNSTAR GUM ZA SPRAY GUM HYDRAL
-w kategorii „Sprzęt stomatologiczny” MAKROMED ZA UNIT STOMATOLOGICZNY CERTUS MAX
-w kategorii „Sprzęt laboratoryjny” ROKO ARKADIUSZ ROKOSA ZA PIEC DO PORCELANY HELIOS
-w kategorii „Oprogramowanie dla stomatologii” NAGRODY NIE PRZYZNANO
-w kategorii „Edukacja i wydawnictwa stomatologiczne” GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE ZA PROGRAM EDUKACYJNY DENTASSIST

Dodatkowo od roku 2014 uczestnicy targów mają możliwość, aby nagrodzić zgłoszone do konkursu firmy nagrodą publiczności. Tablice z kodami dostępne były na całym terenie targów. Można było też głosować prosto z aplikacji. W ostatniej edycji wybrana została firma ELAMED MEDIA GROUP za mobilną edukację dla stomatologii. To wielki zaszczyt być w ten sposób wyróżnionym bowiem statuetki Grand Prix porównywane są do „Oskarów stomatologicznych”. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Konferencja prasowa

Już pierwszego dnia targów odbyła się bardzo istotna konferencja prasowa poświęcona Dorocznemu Światowemu Kongresowi Stomatologicznemu FDI (AWDC FDI). W konferencji uczestniczyli:
-Profesor Bartłomiej W. Loster – Przewodniczący Polskiego Komitetu Organizacyjnego FDI 2016 AWDC i Prezydent PTS
-Profesor Honorata Shaw – Główny Koordynator Kongresu FDI 2016 AWDC i v-ceprezydent PTS
-Profesor Marzena Dominiak – Przewodnicząca Komitetu Naukowego Kongresu FDI 2016 AWDC
-Profesor Elżbieta Mierzwińska–Nastalska – Asystent Głównego Koordynatora Kongresu, v-ceprezydent PTS
-Profesor Marcin Kozakiewicz - Asystent Głównego Koordynatora Kongresu, v-ceprezydent PTS
-Dr Anna Lella - Asystent Głównego Koordynatora Kongresu, Przewodnicząca Komisji ds.Współpracy Międzynarodowej Naczelnej Rady Lekarskiej, prezydent – elekt ERO-FDI
-Emmanuel Chevron – FDI Business Development & Corporate Relations Director
-Przemysław Trawa – Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich
-Ewa Mastalerz – Exactus.

Podczas konferencji uczestnicy przybliżyli przedstawicielom mediów stomatologicznych i regionalnych ideę Kongresu oraz bieżący stan przygotowań.


CEDE to doskonała okazja aby zwrócić uwagę lekarzy dentystów na wybrane tematy. Każdy lekarz i każdy dentysta ma wpisany w zawód ważny obowiązek, reagowania na przypadki przemocy wobec dzieci. Bez jasnych wskazówek obrazujących symptomy zła i bez scenariusza postępowania – w momencie wykrycia niepokojących zjawisk – trudno będzie stomatologom profesjonalnie reagować na przemoc. Dlatego to właśnie podczas targów CEDE2015 miała swoją premierę książka „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci”. Podczas konferencji prasowej w czasie której rozmawiano o temacie przemocy wobec dzieci, obecni byli:
-Marek Michalak- Rzecznik Praw Dziecka
-Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak – Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej
-Prof. dr hab. n. med. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
-Psycholog Dorota Zawadzka
-lek.dent. Maciej Michalak- współautor książki
-lek.dent. Michał Paulo- współautor książki

Po godzinach

Ponieważ tegoroczna CEDE była 25. już edycją, z tej okazji firmy i ich właściciele, które wzięły udział w CEDE po raz dwudziesty piąty otrzymały srebrne dyplomy oraz szampana. 25-latkowie to: Chema Elektromet, Dornwell, Holtrade, Magazyn Stomatologiczny, Poldent, Poldentax, Stomed, Technetsa, W&H Poland, Pan Krzysztof Błażejczyk, Pan Marek Jankowiak.
25 lat CEDE stało się również doskonałą okazją aby osłodzić choć na chwilę te dni dlatego Poldent przygotował dla wszystkich uczestników pyszny tort.

Nie mogło zabraknąć również muzycznej aranżacji tego wieczoru. Po rozdaniu nagród przyszedł czas na występ zespołu OCN. Marek Wasio roztańczył obecną publiczność. Było to miłe zakończenie pierwszego bardzo intensywnego dnia, ale nie koniec muzycznych niespodzianek. Otóż w trakcie trzech dni wystawy towarzyszyły uczestnikom dźwięki fortepianu. Można było posłuchać klasyki, standardów w wykonaniu znakomitych pianistów lub też samemu przetestować swoje umiejętności na japońskich instrumentach klawiszowych marki Yamaha i Kawai.

I co dalej?

CEDE wróci za dwa lata, bowiem 7 – 10 września 2016 r. w tym samym miejscu odbędzie się Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI. Kongres ma swoją formułę, składa się z trzech toczących się równolegle wydarzeń: części naukowej, wystawowej oraz parlamentarnej. Cześć naukowa to cztery dni wykładów, spotkań z ekspertami, warsztatów, paneli i sympozjów. Jak powiedział prezydent Kongresu i szef PTS prof. Bartłomiej Loster, to „wydarzenie bez precedensu, które tworzy przyszłą stomatologię”, a Polska na cztery dni stanie się „światową stolicą stomatologii”. „To szansa nie tylko dla promocji rodzimej nauki, ale również myśli technologicznej”.

Oprac. Anna Świąder