znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Czas podsumowań w PTSS Szczecin

Czas podsumowań w PTSS Szczecin

08.08.2018

Czas podsumowań w PTSS Szczecin

Wszystko ma swój początek i koniec, rok akademicki 2017/2018 w PTSS Szczecin dobiega końca, więc czas na podsumowania.

Rok akademicki 2017/2018 bez wątpienia można zaliczyć do wyjątkowo pracowitego okresu dla oddziału PTSS w Szczecinie. Szczególnie dotyczy się to liczby akcji profilaktycznych, które udało się przeprowadzić przyszłym stomatologom. Liczba ta bezsprzecznie przekłada się na setki przeprowadzonych przeglądów stomatologicznych oraz instruktaży prawidłowych technik szczotkowania zębów, tysiące udzielonych porad z zakresu profilaktyki próchnicy i zdrowia jamy ustnej.

Pierwsza działalność miała miejsce już 18 listopada 2017, kiedy to wspólnie z IFMSA Oddział Szczecin w galerii handlowej Turzyn zorganizowano akcję „Zdrowie Pod Kontrolą”. Studenci stomatologii przeprowadzili tego dnia blisko 50 badań stomatologicznych, a około 80 osób otrzymało porady na temat profilaktyki i higieny jamy ustnej.
Akcja „Zdrowie Pod Kontrolą” została połączona z międzynarodową kampanią Blue Lips- Mouth Cancer Awarness Month, której dodatkowym celem było zwiększenie świadomości mieszkańców Szczecina na temat raka jamy ustnej.

Kolejna listopadowa akcja profilaktyczna PTTSu Szczecin została skierowana głównie do najmłodszych pacjentów gabinetów stomatologicznych. Pokazy nauki szczotkowania, filmy edukacyjne oraz pogadanki na temat dbania o higienę i stan zdrowia jamy ustnej przeprowadzone zostały wśród uczniów klas 1-3 jednej z szczecińskich szkół podstawowych w ramach kampanii „Podaruj cząstkę siebie”. Druga edycja tego samego programu miała miejsce 18 kwietnia 2018 roku, również, na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Marzec 2018 zdecydowanie był miesiącem, który upłyną pod hasłem „PROFILAKTYKA”.
Już 3 marca, ogólnopolska akacja profilaktyczna „POLSKO- nie zgrzytaj!” stała się idealną okazją do zwrócenia uwagi Szczecinian głównie na problemy związane z bruksizmem i nieprawidłowościami w stawach skroniowo- żuchwowych.
Następnie, 10 marca Dom Samotnej Matki w Szczecinie gościł młodych studentów, którzy dzielili się swoją wiedzą, zarówno teoretyczną jak i praktyczną.

16 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, oczywisty jest fakt, że tego dnia nie mogło zabraknąć drużyny szczecińskiego oddziału PTSSu. Centrum Handlowe Galaxy na kilka godzin stało się głównym miejscem obchodów tego „stomatologicznego święta" oraz kampanii „Powiedz Aaa”.

Następna imprezą w kalendarzu PTSSu Szczecin była 16. edycja akcji „Zdrowie pod kontrolą”, zorganizowana 7 kwietnia przy współpracy z IMFSA Oddział Szczecin. Okazała się ona ogromnym sukcesem. Członkowie PTSS Szczecin tego dnia przeprowadzili aż 93 badania stomatologiczne!

10 czerwca Jasne Błonia w Szczecinie stały się miejscem obchodów jubileuszu 70-lecia Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Z tej okazji odbył się piknik „PUM mieszkańcom Szczecina”, w ramach którego powstała „Aleja Zdrowia” złożona z 14 namiotów. Namiot STOMATOLOGII dzielnie reprezentowali studenci uniwersytetu oraz członkowie PTSS, którzy tego dnia pracując na dwóch stanowiskach przeprowadzili blisko 150 badań stomatologicznych.

Tego dnia bezapelacyjnie pobity został nowy rekord liczby przeprowadzonych badań stomatologicznych. Mocno kibicujemy Oddziałowi PTSS w Szczecinie by kolejny rok akademicki przyniósł jeszcze więcej tego typu działań, a cały trud włożony w pracę profilaktyczną stał się motywacją do zadbania o higienę i zdrowie jamy ustnej mieszkańców Szczecina i nie tylko.

PTSS Szczecin w tym roku akademickim stawiał również ogromny nacisk na szkolenia. Uczestnikami byli nie tylko studenci stomatologii, ale również stażyści i młodzi lekarze dentyści, co niewątpliwie świadczy o coraz wyższej jakości przeprowadzonych wykładów oraz warsztatów.

Tegoroczny akademicki cykl szkoleniowy rozpoczęło 25 listopada szkolenie „Jak zmotywować pacjenta do dbania o prawidłową higienę jamy ustnej?” zorganizowane przy współpracy z firmą Listerine. Ilość uczestników, szczególnie studentów z 1,2 i 3 roku studiów była tak duża, że zorganizowano dwie tury. Studenci mieli możliwość, by w grupach przeprowadzić symulacje rozmów z pacjentami, a także wypróbować dostępne płukanki wspomagające dbanie o higienę jamy ustnej.

Następnie 2 grudnia odwiedził nas pan Marek Szymczak z firmy stomatologia314, który pozwolił nam zgłębić tajniki dwóch zagadnień: wizerunku lekarza dentysty w Internecie oraz możliwości pozyskania pacjenta z zagranicy. Po tych dwóch lżejszych spotkaniach szkoleniowych przyszedł czas na pierwszą prawdziwą petardę edukacyjną, czyli dra n.med. Bartosza Cerkaskiego, którzy poprowadził szkolenia wraz z pokazem na żywo „The Smile Journey – leczenie stomatologiczne w oparciu o DSD”. Sala wypełniona po brzegi, wspaniały wykład i projektowanie uśmiechu na żywo wraz z muzyką w tle – tego mogą żałować studenci, którzy tego dnia nie mogli pojawić się na naszym szkoleniu. Wraz z nowym semestrem wkroczyło kolejne szkolenie uwielbiane i oblegane co roku przez studentów – warsztaty z szycia chirurgicznego oraz wykład „Pacjent diabetologiczny w gabinecie stomatologicznym”. Tym razem również zorganizowano dwie tury, obie maksymalnie wypełnione przez chętnych studentów. Oba wydarzenia poprowadził lek.dent. Jakub Lipski.

Ostatnie szkolenie zorganizowane przez PTSS Szczecin w tym roku akademickim to „Dzień Szkoleniowy – Endodoncja, Implanty i Kompozyty”, które otrzymało najwięcej słów uznania od uczestników. W tym przypadku frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ zaplanowano maksymalnie 80 miejsc na sali i kilkadziesiąt osób niestety nie zdążyło zapisać się na to wydarzenie. Swoje wykłady poprowadzili lek. dent. Piotr Lassociński - "Nie łam się, gdy zrobi to narzędzie. Jak zapobiegać i radzić sobie z powikłaniami podczas opracowywania kanałów korzeniowych?”, lek. dent. Jarosław Matuszak - "Implanty - od Zera do Bohatera" oraz lek. dent. Dawid Pisuk -"Kompozytowy uśmiech". To był zdecydowanie wyjątkowy dzień.

Ilość chętnych studentów to współpracy z każdym miesiącem systematycznie wzrastała, co pokazał w szczególności ostatnie zorganizowany przez PTSS Szczecin „Dzień Szkoleniowy”. Słowa uznania, podziękowania i frekwencja utwierdzają w przekonaniu, że warto zrobić więcej.

Na koniec, jako prezes PTSS Szczecin w roku akademickim 2017/2018 chciałabym złożyć serdeczne podziękowania całemu zespołowi – wszystkim razem i każdemu z osobna. Jerzemu Brzozowskiemu – za każdą załatwioną sprawę w dziekanacie, Marii Kaźmierskiej - za całą logistykę i każde napisane podanie, Alicji Kałduńskiej - za przeprowadzone akcje profilaktyczne i ogromną inicjatywę własną, Aleksandrze Syrico – za każdą opisaną fakturę, Annie Barzyc – za wzorowo dopilnowane szkolenia, Michałowi Antoniowi – za posty na portalu Facebook oraz te na Instagramie, a także Izabeli Maciejewskiej – za organizację wymiany studenckiej dla dwóch studentek z Turcji.

DZIĘKUJĘ!

Opracowały: Karolina Kalemba, Aleksandra Simińska