znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Czy higienistek stomatologicznych jest z...

Czy higienistek stomatologicznych jest za dużo? [ANKIETA]

24.09.2019

Czy higienistek stomatologicznych jest za dużo? [ANKIETA]

To w jaki sposób kształtują się relacje pomiędzy świadczeniobiorcą a świadczeniodawcą w dużej mierze zależy od trendów popytu i podaży. Czy higienistek jest za dużo? Czy pracodawca wymusza na nich dodatkowe obowiązki?

To lekarze dentyści w nieco większym stopniu odczuwają niedobór należycie wykształconych higienistek na rynku pracy aniżeli osobom wykonującym ten zawód doskwiera brak zainteresowania ich usługami ze strony dentystów. (ryc. 1)

Zawód: higienistko-rejestratorko-sprzątaczka

Higienistka stomatologiczna to osoba renesansu. Nominalnie wykonuje zawód higienistki, ale ponad 90 % ankietowanych higienistek twierdzi, że jednocześnie pełni funkcję asystentki (dokładnie 90,7 proc.). Niezależnie od tego, ponad połowa ankietowanych przyznaje, że realizuje także prace przynależne rejestratorkom (56 proc.).

Tylko 7,9% pytanych twierdzi, że w pracy nie musi wykonywać dodatkowych „okazyjnych” robót!

Z wypowiedzi ankietowanych higienistek wynika, że dodatkowe obowiązki, ujmowane kolokwialnie przez respondentki jako: sprzątanie „kibli”, pucowanie tafli okiennych, „jeżdżenie mopem”, „ganianie z papierami” – taktowane jest jako coś co wymusza pracowała, a co nie powinno znajdować się w spisanym, czy w niespisanym zestawie obowiązków higienistki.

Higienistka – człowiek orkiestra

Nie oznacza to jednak, że higienistka nie dopuszcza możliwości realizowania dodatkowych obowiązków. Jak najbardziej dopuszcza, ale chciałaby, aby taka praca odpowiadała jej wykształceniu i aspiracjom. Nie trudno zgadnąć, że inaczej do rozszerzania obowiązków służbowych higienistek podchodzą dentyści. (ryc. 2).

Czy jest możliwa sytuacja win-win?

To oczywiste, że współpraca dentysty z higienistką stomatologiczną nie miałaby sensu, o ile w trakcie realizacji celów nie przynosiłaby ona korzyści oby stronom. (ryc. 3).


---

źródło: Ankieta internetowa "Higienistka - najlpeszą inwestycja dentysty?" zrealizował infoDENT24.pl od 11lipca do 20 września 2019