znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Edukacja stomatologiczna pełni kluczową rolę

Edukacja stomatologiczna pełni kluczową rolę

18.09.2016

Edukacja stomatologiczna pełni kluczową rolę

Pani Profesor Honorata Shaw, Główny Koordynator Kongresu FDI 2016, Wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Uśmiech może być ładny tylko wtedy, kiedy mamy zdrowe uzębienie

Martyna Sobczyńska, Dental Radio: Rozmawiam z Panią Profesor Honoratą Shaw, głównym koordynatorem kongresu FDI 2016, wiceprezydentem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Prof. Honorata Shaw: Witam bardzo pięknie.

MS: Pani Profesor, do kogo skierowany jest Kongres FDI w Poznaniu

HS: Kongres ten jest skierowany do wszystkich stomatologów. Duży nacisk położony jest na to, jak powinna wyglądać edukacja stomatologa i jakie umiejętności powinien on posiąść żeby potrafić objąć opieką różne grupy socjalne: dzieci, młodzież, dorosłych i osoby starsze. Druga sprawa to potrzeba uświadomienia społeczeństwu, że stan zdrowia jamy ustnej bardzo mocno wpływa na stan zdrowia ogólny. Przypominam sobie, jako student, że każdy pacjent był przysyłany do kliniki przed zabiegiem operacyjnym i musiał otrzymać zaświadczenie o braku ognisk zapalenia w jamie ustnej. A jeżeli występuje zapalenie przyzębia to już mamy do czynienia z ogniskiem zapalenia. Myślę, że wracamy również do tego, że lekarze będą chcieli mieć pewność, że ich pacjent nie ma w jamie ustnej żadnych dodatkowych ognisk zapalenia, które mogą wpłynąć na gojenie się pooperacyjne. Jest to bardzo ważny aspekt.

MS: Jak możemy zwiększyć świadomość społeczeństwa, iż zdrowie jamy ustnej to nie jest samotna wyspa, a ma bardzo duży związek z całym organizmem?

HS: Na pewno ma. Może dla przeciętnego odbiorcy łatwiejszym hasłem do przyswojenia byłoby promowanie ładnego, zdrowego uśmiechu, ponieważ na to jesteśmy jakby bardziej wrażliwi. Tutaj wrodzona próżność pomaga nam trochę. Uśmiech może być ładny tylko wtedy, kiedy mamy zdrowe uzębienie i wtedy łatwiej jest z tej pozycji przekonać pacjenta, że powinien poświęcić duża czasu na higienę jamy ustnej, zwrócić uwagę również na to jakie mogą być konsekwencje nie czyszczenia którym jest halitoza, czyli przykry zapach z jamy ustnej. Myślę, że to każdego uczuli na prawidłowe wykonywanie zabiegów higienicznych. Znaczenie ma jak odbiera nas świat – z uśmiechem lub bez uśmiechu. Moja koleżanka ma śmieszne określenie „ten ma twarz jak obcęgi”. Często ludzie zaciskają usta, bo nie mogą zębów pokazać. Taką pokrętną troszkę przebiegłą drogą też moglibyśmy wiele uzyskać, ale myślę, że świadomość społeczeństwa zdecydowanie rośnie. Tutaj ogromną rolę odgrywa też telewizja. Kiedy widzimy w telewizji kogoś, kogo uzębienie nie jest atrakcyjne to uświadamiamy sobie, że my tez możemy tak wyglądać i może warto byłoby zrobić coś w tym kierunku, żeby to zmienić.

MS: I musimy wiedzieć, że to też, ma znaczenie dla zdrowia całego organizmu, prawda?

HS: Absolutnie. Jeżeli dochodzi do osadzania się płytki nazębnej to ona uszkadza twarde tkanki czyli zęby, ale także dziąsła, które są aparatem utrzymującym ząb. Jeżeli te tkanki ulegają zapaleniu i zaczynają zanikać to tracimy zęby, nawet jeżeli nie ma w nich próchnicy.

MS: A czy możemy w jakiś sposób opóźnić konieczność noszenia protez całkowitych przez starzejące się społeczeństwo?

HS: Oczywiście! Ja w ogóle nie zamierzam nigdy mieć protezy, a już zbliżam się do lat mocno dojrzałych, ponieważ znam znaczenie własnego uzębienia. Jest to bardzo krępujące dla osób, które noszą protezy. Zdarza się nawet, że małżonkowie długo ze sobą będący nawet nie wiedzą, że druga osoba nosi protezy, tak bardzo chcą to ludzie ukryć. Jest to jakieś „inwalidztwo” własnego narządu żucia.

MS: Dwa lata trwały przygotowania do tego kongresu, czy jest Pani zadowolona z efektów, z tematyki wykładów i obecności tak wielu przedstawicieli?

HS: Tematyka jest bardzo wszechstronna. Właściwie każdy stomatolog może znaleźć coś dla siebie, nawet specjaliści. Nowości jest wiele. W tej chwili postęp jest tak duży, że za każdym nowym kongresem przygotowuje się nowe wiadomości dla nas ważne. Jestem zadowolona. Poznań jest bardzo dobrym miejscem na takie wydarzenia. Miejsce, w którym się znajdujemy i cały zespół tu pracujący jest przygotowane fantastycznie. Czapka z głowy. Jako towarzystwo naukowe sami nie mamy takich możliwości by tak zorganizować tą wystawę i kongres. Instytucja profesjonalna, którą jest Exactus spisała się po prostu na piątkę!

MS: Czyli polska stomatologia może być dumna…

HS: Oczywiście, taką mam nadzieję. Na pewno będzie ankieta wśród wszystkich uczestników kongresu i wyniki możemy Państwu udostępnić.

Również wszyscy byli bardzo zaskoczeni Polską. Wszyscy mówią: jaki to ładny kraj! Pogoda też nam dopisała. Także jak na razie wrażenia są doskonałe. Jedzenie bardzo smakuje wszystkim i mówią, że jest tanie, przyzwyczajeni do wysokich cen w restauracjach wszędzie. Także Polska daje się poznać przez to całemu światu.

MS: Był to na pewno wspaniały powód, by odwiedzić Polskę.

HS: Oczywiście. Niektóre osoby wybierają się poza tym do różnych atrakcyjnych miejsc w Polsce, także na pewno jest to wysokiej klasy promocja naszego kraju.

MS: Bardzo się z tego cieszymy.

Dziękuje bardzo za rozmowę. Rozmawiałam z Panią Profesor Honoratą Shaw podczas kongresu FDI Poznań 2016.