znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > FDI Poznań 2016: polscy wystawcy w dobor...

FDI Poznań 2016: polscy wystawcy w doborowym towarzystwie

22.06.2016

FDI Poznań 2016: polscy wystawcy w doborowym towarzystwie

Ponad 250 firm, w tym ponad 40 z Polski potwierdziło udział w Światowej Wystawie Stomatologicznej towarzyszącej Kongresowi FDI, który 7 września rozpocznie się w Poznaniu

Zainteresowanie Światową Wystawą Stomatologiczną, która towarzyszy Kongresowi FDI jest wyższe niż prognozowaliśmy. Już teraz powierzchnię zarezerwowało więcej firm niż podczas edycji w Hong Kongu czy New Delhi – mówi w rozmowie z dentalradio.pl Przemysław Trawa, Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Ubiegłoroczne prognozy Organizatorów Kongresu FDI i towarzyszącej mu Światowej Wystawy Stomatologicznej mówiły o ok. 240 wystawcach. Dziś jest już ich ponad 250, a jeszcze prowadzonych jest wiele rozmów z firmami. Z czego wynika tak duże zainteresowanie?

Przemysław Trawa: Prognozy organizatorów wynikały z chłodnej kalkulacji i znakomitej znajomości rynków, zarówno międzynarodowego jak i krajowego. To była realna ocena zasobności portfela klientów z Polski oraz pochodna świetnych kontaktów biznesowych FDI ze światowymi potentatami na tym rynku. Fakt, że zainteresowanych firm jest więcej, to ogromny powód do zadowolenia.

W halach MTP swoje produkty zaprezentuje więcej firm niż podczas Wystaw w Chinach (2012 r.) czy Indiach (2014 r.). Jak to wytłumaczyć?

Przemysław Trawa: Prawdopodobnie tym, że Kongres, a więc i Wystawa, są organizowane w tej części Europy po raz pierwszy, a to stanowi szczególną mobilizację dla inwestorów szukających nowych rynków zbytu. W historii były już organizowane Kongresy w: Austrii (1936, 1965, 2002), Niemczech (1905, 1909, 1928, 1962, 1976), Rumunii (1970), Bułgarii (1968) czy dawnej Jugosławii (1985), nigdy natomiast FDI nie zdecydowało się powierzyć takiej odpowiedzialności Polsce – do teraz, Republice Czech (Czechosłowacji również), Słowacji, Litwie, Ukrainie czy Łotwie. Kongres szybko do Polski nie wróci, a i nie wiadomo, kiedy wróci do Europy po 2017 r. kiedy odbędzie się w Hiszpanii. Zapewne znów na kilka lat FDI „przeniesie się” na inne kontynenty.

Udział w Wystawie potwierdziło już ponad 250 firm, w tym 43 z Polski. Czy takie proporcje to dobra wiadomość dla polskich gości, czyli lekarzy, techników, asystentek czy higienistek?

Przemysław Trawa: Dobra, ponieważ będą mogli czym pracują ich koledzy z prawie wszystkich części świata. Na CEDE (wraca w 2017 r.) z każdym rokiem przybywa wystawców z zagranicy, szczególnie z Azji, ale w porównaniu do Wystawy FDI to zupełnie inna skala. Możliwość wymiany obserwacji ze specjalistami z innych krajów czy porównania technologii są bezcenne, a wielu powie nawet, że nieodzowne w tym fachu, ponieważ trzeba być na bieżąco, aby spełniać coraz wyższe oczekiwania pacjentów. Warto pamiętać, że tych ponad 40 wystawców z Polski to również światowa czołówka.

Czym uczestnictwo w Światowej Wystawie Stomatologiczne będzie różniło się od odwiedzin CEDE?

Przemysław Trawa: Nieco inaczej niż w trakcie CEDE będzie wyglądał ruch uczestników. Wykłady oraz warsztaty będą odbywały się w pawilonie 15, uroczysta ceremonia otwarcia w 6A, a część gastronomiczna będzie zlokalizowana w 5A oraz wzdłuż pawilonu 8. Uczestnicy Kongresu i Wystawy będą wchodzili wejściem Wschodnim od strony miasta oraz Zachodnim od ul. Śniadeckich. Wstęp na wystawę jest bezpłatny (zarówno dla uczestników Kongresu jak i gości Wystawy – wymagana rejestracja). Stoiska usytuowane w pawilonach: 7, 7A, 8, 8A można odwiedzać w godzinach 9-17.30 lub 18.00.

Na stoiskach wystawców będzie można obejrzeć, przetestować i kupić kompletne wyposażenie gabinetu lub pracowni. Na Kongres zarejestrowało się już kilka tysięcy osób z prawie 100 krajów! 

Na niespełna trzy miesiące przed rozpoczęciem największego wydarzenia w historii polskiej stomatologii hale MTP, gdzie odbędzie się Światowa Wystawa Stomatologiczna (World Dental Exhibition) są wypełnione prawie po brzegi. Ponad 250 wystawców z całego świata zarezerwowało na swoje stoiska ok. 5000 m² powierzchni. Jednoroczna przerwa w CEDE, wynikająca z organizacji Kongresu FDI, nie oznacza braku możliwości obcowania ze światowymi trendami na rynku sprzętu, narzędzi czy materiałów. W Poznaniu zaprezentują się wystawcy z prawie wszystkich kontynentów, co dla miłośników nowoczesnych technologii powinno stanowić prawdziwą gratkę, a przedstawicieli firm dodatkowo - okazję do pozyskania nowych partnerów do współpracy – zachęca Marek Wiktorowski z firmy Exactus, która organizuje FDI Poznań 2016.
Największą grupę wystawców stanowią firmy z: Niemiec, USA, Anglii, Chin, Korei Południowej, Japonii, Włoch, Francji, Austrii i Szwajcarii. W halach MTP będzie można oglądać i testować wyroby z: Izraela, Brazylii, Czech, Słowacji, Szwecji, Finlandii, Malezji, Pakistanu, Turcji, Indii, Rosji czy Ukrainy. Międzynarodowy wymiar Kongresu FDI umożliwia rozszerzenie kręgu potencjalnych odbiorców. Stoiska krajowych producentów i dystrybutorów odwiedzają fachowcy z całego świata. Dzięki takim spotkaniom utwierdzamy się w przekonaniu, że przemysł nie może funkcjonować bez dentystów i na odwrót. Informacje z pierwszej ręki, najnowsze technologie, możliwość wymiany doświadczeń z praktykami z całego świata – to wartości nie do przecenienia – dodaje dr Patrick Hescot, prezydent FDI.
Udział w wydarzeniu udział potwierdziło 43 wystawców z Polski – 27 producentów i 16 firm handlowych sprzedających wyroby producentów zagranicznych. Producenci z kraju zgrupowani będą w tzw. „polskim pawilonie narodowym" (pawilon 8A), w sąsiedztwie wystawców z USA. Specjalnie oznakowany sektor ma przyciągnąć wielu odwiedzających, co przełoży się na wyższą świadomość funkcjonowania krajowego przemysłu stomatologicznego. Widoczną grupą wystawców będą też polskie wydawnictwa branżowe (książki, czasopisma, portale, telewizja i radio), zlokalizowane głównie w pasażu pomiędzy pawilonami 7 i 7A.
Pierwsza edycja Wystawy odbyła się w 1929 r., podczas Kongresu FDI w Holandii. Tylko w ostatnich czterech latach odwiedziło ją prawie 60 tys. lekarzy dentystów. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Stoiska usytuowane w pawilonach: 7, 7A, 8, 8A można odwiedzać w godzinach 9-17.30 lub 18.00. Inaczej niż w trakcie CEDE będzie wyglądał ruch uczestników. Wykłady oraz warsztaty będą odbywały się w pawilonie 15, uroczysta ceremonia otwarcia w 6A, a część gastronomiczna będzie zlokalizowana w 5A oraz wzdłuż pawilonu 8. Uczestnicy Kongresu i Wystawy będą wchodzili wejściem Wschodnim od strony miasta oraz Zachodnim od ul. Śniadeckich.

Polskie firmy w dalszym ciągu mogą zarezerwować powierzchnię w cenie, która obowiązywała do 15 marca (330-510 euro/m²).

Aktualny katalog wystawców dostępny jest na www.fdi2016poznan.org