znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Jak rekrutować profesjonalną asystentkę ...

Jak rekrutować profesjonalną asystentkę i recepcjonistkę?

13.01.2017

Jak rekrutować profesjonalną asystentkę i recepcjonistkę?

Zatrudnianie pracowników jest znacznie trudniejsze niż 4 lata temu. Duża część Polaków wyjechała na Zachód, a to spowodowało, że w Polsce zostało znacznie mniej osób, które mogłyby pracować jako personel średni. Ci którzy zostali domagają się wyższych stawek (nie posiadając żadnych kompetencji)

Źle wybrana recepcjonistka to koszt dla gabinetu – taka osoba traci pacjentów, nie poprawia wizerunku. Dobry personel średni to zysk! – potrafi zwiększać liczbę pacjentów, budować autorytet lekarzy. Jak więc znaleźć dobry personel średni za optymalne wynagrodzenie?

1. Stwórz rysopis kandydata i oceń realność swoich założeń
Musisz mieć jasną wizję kogo chcesz zatrudnić. Wypisz na kartce umiejętności, które powinna posiadać Twoja przyszła recepcjonistka i asystentka. Następnie przy każdej umiejętności postaw literę A,B,C (A-najważniejsze, B – potrzebne, C – przydatne, ale niekonieczne). Oceń realność tych założeń w oparciu o wynagrodzenie, które chcesz płacić. Dziś bardzo dobra rejestratorka to koszt co najmniej 2500-4000 zł. Pytanie kogo szukasz? Jeśli nie oferujesz specjalistycznych prywatnych usług Twoje wymagania nie muszą być bardzo wygórowane i wtedy pensja może być niższa.

2. Bądź dobrym pracodawcą, ale zawsze z wizją
Jeśli chcesz utrzymać dobrych zmotywowanych ludzi przy stosunkowo optymalnych dla nich zarobkach musisz być dobrym pracodawcą. Wymyśl proces utrzymywania pracowników u siebie w firmie – karty Benefit, prywatna opieka zdrowotna wcale nie są takie drogie i mogą stanowić dodatkową korzyść dla pracowników. Zrób regularne spotkania organizacyjne z zespołem, nagrody za osiągnięcia oraz imprezę integracyjną – to zacznie tworzyć kulturę Twojej placówki. Ludzie mając o Tobie dobrą opinie zaczną pomagać Ci w zatrudnianiu nowych osób.

3. Zrób rekrutację na dużą skalę, i określ wąskie gardła
Jeśli zaczynasz rekrutację to pamiętaj, że musisz ją zrobić na dużą skalę. Przygotuj ogłoszenie o pracę i zawrzyj w nim – ciekawy tytuł np. „Klinika stomatologiczna szuka wyjątkowo sympatycznej recepcjonistki”. Następnie krótko opisz (2-3 zdania) swoją placówkę, i poniżej określ wąskie gardła. Wąskie gardła to kluczowe wymagania, które mają selekcjonować kandydatów np. „wymagamy 2 lata doświadczenia na podobnych stanowisku” – to ograniczy liczbę CV (nie ma sensu oglądać 400 CV osób nie mających żadnych kwalifikacji). Pod spodem krótko opisz czego szukasz u przyszłego pracownika, i co mu oferujesz. Nigdy nie podawaj numeru telefonu – w przeciwnym razem zaczniesz tracić czas na wielu dzwoniących kandydatów. Ogłoszenie umieść wszędzie gdzie się da i zrób jego promocję tak by dotrzeć do jak największej liczby ludzi.

4. Selekcja CV – krótko i drastycznie
Kiedy selekcjonujesz CV pamiętaj – od razu odrzucasz osoby, których CV jest nieestetyczne. Następnie odrzucasz osoby, których dotychczasowe kwalifikacje były w branżach zupełnie odmiennych niż recepcja. Potem zwróć uwagę czy dana osoba pracowała wcześniej na stanowiskach nieambitnych typu kelnerka czy sprzedawca w sklepie – takich też odrzuć. Nie zapraszaj też na rozmowę osób, które często zmieniają pracę – to strata czasu.
Potencjalnie dobry kandydat to taki, który ma 1-2 lata doświadczenia na podobnych stanowisku i jest stosunkowo młody – najlepiej 25-35 lat. Ważne jest też jaką szkołę ukończył lub kończy. Wybieraj CV estetyczne, schludne, gdzie zachowane są zasady gramatyki i jest ładne zdjęcie.

Szkolenie „Profesjonalna recepcja w obsłudze pacjenta”
4 luty Warszawa
Prowadzący: Kamil Kuczewski
www.dentalway.pl
biuro@dentalway.pl