znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Jak ustawić swój autopilot, żeby zawsze ...

Jak ustawić swój autopilot, żeby zawsze kierował Cię do celu?

10.04.2014

Jak ustawić swój autopilot, żeby zawsze kierował Cię do celu?

Wyznaczanie celów działań jest sprawą absolutnie fundamentalną i leży u podstaw osiągniecia sukcesu. Dysponując odpowiednimi narzędziami można znacznie przyspieszyć tempo własnej kariery.

To gdzie jesteś dziś jest efektem Twoich dotychczasowych decyzji i działań. Kroczysz ścieżką kariery lekarza stomatologa i już od szkoły podstawowej musiałeś uczyć się więcej niż inni, żeby się na nią dostać. Jednym z kolejnych kroków może być określenie, co jako stomatolog chciałbyś osiągnąć? Kim chcesz się stać w przyszłości? Czy strategie, którymi się codziennie kierujesz, doprowadziły Cię tam, gdzie powinny? Innymi słowy,  czy dziś masz to, co zaplanowałeś dla siebie na ten czas?

Przez cały czas działamy na autopilocie, czyli powielamy schematy całkowicie automatycznie,  często nie zastanawiając się, dokąd nas prowadzą. I tak miesiąc po miesiącu nie zwracając uwagi na upływ czasu.

A co gdyby okazało się, że możesz ustawić swój autopilot świadomie i mieć pewność, że zawsze będzie
Cię prowadził tam gdzie zechcesz?

Czy istnieje magiczna formuła na sukces w karierze dentysty?
Każdy z nas chciałby znaleźć „przepis na sukces” jednak jedyną prawdziwą tajemnicą sukcesu jest to,
że nie ma żadnej tajemnicy. To, co mamy dziś jest wynikiem tego jak do tej pory działaliśmy.
Startujemy z różnych pozycji, ale nie wszyscy biegniemy w jednym kierunku. Na świecie jest tak dużo możliwości, że każdy może obrać własną drogę. Jesteśmy jednak podporządkowani Żelaznemu Prawu Przyczyny i Skutku. Są tylko uniwersalne zasady i ponadczasowe prawdy, które na przestrzeni historii były odkrywane na nowo.

Szczęście, zdrowie i dobrobyt nie są kwestią przypadku. Są rezultatem zamierzonych działań.
Oznacza to, że wynikiem Twojego postępowania będą określone rezultaty. Jak powiedział Goethe, „jeżeli chcesz mieć więcej, musisz być kimś więcej”. Jeśli planujesz specjalizować się w pedodoncji, ortodoncji czy implantologii musisz zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności, której jeszcze nie masz

Twoje życie to podróż
Gdy jedziesz samochodem 90% czasu napotykasz na przeszkody! Są różne warunki atmosferyczne,
inne samochody, światła, piesi na drodze, zakręty i skrzyżowania. Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez całe życie w jakimś stopniu, nieustannie musisz korygować kurs. Bez względu na to, jak szczegółowo byś nie planował, robisz dwa kroki w przód i jeden do tyłu.

Potrzebujesz sprecyzowanych celów, planów i harmonogramu, by mieć osiągnięcia i by Twoja obecna sytuacja się zmieniła na lepsze. Potrzebujesz planu jazdy, który stworzysz, i którym się będziesz kierował. Musisz mieć także odwagę i wiarę, by „wystartować” bez gwarancji na sukces, a przed wszystkim musisz postanowić, że nie zrezygnujesz, dopóki nie osiągniesz tego, co postanowiłeś.

Poznaj swój główny cel
Musisz określić, co stanowi Twój zasadniczy i główny cel w karierze stomatologa. Chodzi o rzecz, która
w Twoim życiu odgrywa zasadniczą role. Osiągnięcie, które pozwoli uzyskać najwięcej. Może jest to Twój własny gabinet, specjalizacja lub doktorat.
Trafna decyzja w tym względzie umożliwia skoncentrowanie umysłowej i fizycznej energii na określonej sprawie czy rzeczy, która z kolei może wywrzeć znaczny pozytywny wpływ na Twoje życie w danym zakresie. Zawsze możesz się pomylić, ale im prędzej zaczniesz szukać tym szybciej ten cel odnajdziesz.

Przyjmij odpowiedzialność
Przyjmij stuprocentową odpowiedzialność za wszystko, co jest konieczne do osiągniecia przez Ciebie wytyczonego celu. Powtarzaj sobie, że „jeśli tak ma być, to niech to zależy ode mnie.” Nie szukaj wymówek dla braku postępów. Nie wyjaśniaj i nie znajduj powodów, dla których jeszcze nie dopiąłeś swego.
Nie uzasadniaj tych problemów i trudności w pokonywaniu przeszkód. Zdaj się wyłącznie na siebie.


Jak szybciej osiągać cele

1.       Pozbądź się przeszkód
Co aktualnie Cię spowalnia? Brak czasu, pieniędzy, umiejętności, uprawnień, czy może coś innego?
Prawo minimum Liebiga mówiące, że czynnik, którego jest najmniej (jest w minimum) działa ograniczająco na organizm, bądź całą populację. Zidentyfikuj zawady na drodze do celu. Dlaczego jeszcze Ci się to nie udało? Określiwszy, co Cię powstrzymuje, określ, która z przeszkód jest najpoważniejsza. Skup się na rozwiązaniu właśnie tego elementu. Peter Drucker stwierdził: „Przy złożonych problemach zazwyczaj trzeba uporać się z jego istotą, a potem zająć się drobiazgami”. Często nie dostrzegamy przeszkód od razu
i potrzebujemy czasu, by zdać sobie z nich sprawę. Grono lekarzy uczęszcza na szkolenia implantologiczne, a rzadko mają okazję zastosować wiedzę w praktyce. Wtedy niewidzialną przeszkodą jest zdobycie wiedzy jak edukować pacjenta, by chciał korzystać z droższych, ale zdecydowanie lepszych jakościowo usług i od tego są szkolenia z komunikacji.

2.       Określ punkty przełomowe
Przy urzeczywistnianiu niemal każdego zamierzenia (np. mnożenia zasobów finansowych czy zrzucania nadwagi) zwykle mamy do czynienia z czynnikiem decydującym o tempie zaplanowanych zmian).
Jest to punkt przełomowy, którego przejście będzie stanowić moment przełomowy.
Dla przykładu możesz planować, że chcesz pójść na specjalizację i do tego będzie Ci potrzebne zdanie egzaminu LDEP na bardzo wysokim poziomie. Albo może chcesz iść na doktorat i będzie Ci potrzebny promotor i publikacje.

3.       Zdobycie wiedzy i umiejętności
Ustal, czego jeszcze warto się nauczyć? Czego się dowiedzieć? Cytując Lessa Browna:, „Aby osiągnąć coś, czego nie osiągnąłeś dotąd, musisz stać się kimś, kim do tej pory nie byłeś”. Do urzeczywistniania większych, ambitniejszych zamierzeń trzeba rozwinąć nowe umiejętności i rozszerzyć posiadaną wiedzę. Zapamiętaj – wiedza to potęga. Jednakże tylko wiedza praktyczna, przydatna w dążeniu do określonych rezultatów daje prawdziwą moc.

4.       Znajdź właściwe kontakty
Pomyśl o osobach, które mogą Ci być potrzebne. Co można zrobić, żeby chcieli z Tobą współpracować?
Co będą mieli z tego dla siebie? Jaką korzyść z tego wyniosą? Są gabinety stomatologiczne i dentyści, którzy bardzo przyspieszą tempo Twojego rozwoju. Zastanów się gdzie najszybciej możesz się wybić
i nic nie pozostawiaj przypadkowi. Wymyśl, w jaki sposób możesz Ty pomóc tym ludziom, którzy mogą pomóc Tobie.  Jeśli siejesz dobre ziarno to będziesz zbierał obfite owoce, a im więcej zasiejesz tym więcej zbierzesz. Skup się na tym by najlepsi chcieli z Tobą pracować. Sztuką jest zachęcać lepszych od siebie
do współpracy.

Technologia SMART
W określaniu celów możesz posłużyć się prostą technologią SMART. To prosta metoda planowania. Poszczególne litery są skrótami, a ich rozwinięcie oznacza najważniejsze elementy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu celów.

S = Szczegółowy - Staraj się być jak najbardziej dokładny i precyzyjny. Da ci to jasny pogląd na to, co chcesz osiągnąć.

M = mierzalny - Znajdź mierniki, które pozwolą Ci określić, na jakim etapie założonego planu jesteś, np. Jeśli używasz mikroskopu licz, ile zabiegów wykonujesz w ciągu miesiąca.

A = ambitny - Całe życie byłeś ambitny i tak trzymaj. Ambitne plany bardziej motywują. Sprawiają,
że jesteś bardziej zaangażowany, a zaangażowanie przekłada się na skupienie i znajdywanie lepszych rozwiązań.

R = realny – Mierz wysoko, ale realnie. Jeśli chcesz wkręcać implanty to załóż cel ile zabiegów chcesz wykonać w ciągu najbliższych 12 miesięcy i o ile procent ta liczba będzie się zwiększała każdego roku.

T = time based – określ termin ukończenia każdego celu. Bez tego elementu nie ma dobrego planu.
Na studiach sesje mobilizowały nas do nauki, a motywacja oparta na wizji poprawiania egzaminu, sprawiała, że bardziej się przykładaliśmy i potrafiliśmy się uczyć całe noce. Tak jest także w życiu – goniące terminy bardziej mobilizują, dlatego musisz mieć harmonogram.

Zdecyduj TERAZ
Właśnie teraz, w tej minucie jest najlepszy moment, żebyś sobie obiecał, że spełnisz wszystko,
co zaplanowałeś. Podążając za Konfucjuszem „Podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku”,
a cytując Napoleona Hilla „Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie lepsza. Rozpocznij z tym, co masz.
Używaj narzędzi, którymi dysponujesz, lepsze pojawią się z czasem”.

Do dzieła!

Artykuł ukazał się w 1 numerze kwartalnika Be Active Dentist TRIBUNE

O autorze.
Kamil Kuczewski - z wykształcenia lekarz, a z doświadczenia także przedsiębiorca, doradca.

Od 2005 roku specjalizuję się w psychologii osiągnięć, skutecznej komunikacji oraz efektywnym zarządzaniu. 
PR Manager w fundacji Be Active Dentist zajmującej się organizowaniem aktywnych szkoleń dla lekarzy dentystów. Współpracując w właścicielami praktyk stomatologicznych tworzę know-how biznesowe pracując zarówno nad wizerunkiem gabinetów, jak i komunikacyjnymi umiejętnościami dentystów. 
Przed 25-tym rokiem życia jeszcze podczas studiów, zarządzaem i budowałem od zera firmę, w której po
3 latach działalności pracowało ponad 70 osób. Każdego roku obroty firmy rosły od 50 do 200%.
Teraz takie efekty chcę przełożyć na gabinety stomatologiczne.

Kamil Kuczewski
PR Manager
M: 883 105 100
Kuczewski.kamil@beactivedentist.com