znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Jak wyznaczyć cele, by przyspieszyć temp...

Jak wyznaczyć cele, by przyspieszyć tempo kariery?

08.05.2014

Jak wyznaczyć cele, by przyspieszyć tempo kariery?

Jeden dzień to 86,400 sekund. Każda chwila niesie ze sobą niezliczoną liczbę możliwości. Codziennie stajemy przed decyzjami, które w mniejszym lub większym stopniu mają wpływ na naszą przyszłość.

W karierze lekarza mamy wiele dróg.
Możemy pracować na NFZ lub w gabinecie prywatnym.
Ortodonta, endodonta, pedodotna, chirurg to tylko kilka możliwości, a jest ich zdecydowanie więcej.
Czy zawsze jednak tak duży wybór nam pomaga?  Czy nie jest tak, że im więcej jest atrakcyjnych możliwości tym ciężej jest się zdecydować? Czy jako dentyści mamy pewność, że dokonaliśmy właściwych decyzji?
Podjęte pryey nas działania będą miały duży wpływ na naszą karierę w przyszłości. Dobra wiadomość jest taka, że można przyspieszyć jej tempo, zwiększyć ilość wolnego czasu, zwiększyć dochody, poprawić życie rodzinne i relacje z bliskimi, jeśli tylko umiemy właściwie wybrać kierunek i skoncentrować nasze działania tak, by efekty miały realne przełożenie, na poprawę, jakości naszego życia.

Oto 4 poważne powody, dlaczego warto wdrożyć wiedzę zawartą w tym artykule:
1.    Zyskasz więcej czasu, bo ukierunkujesz się na konkretne działania
2.    Polepszysz swoją własną skuteczność
3.    Rozwiniesz większe poczucie kontroli nad wydarzeniami
4.    Zdasz sobie sprawę, czego potrzebujesz do osiągnięcia celów

Szybkość osiągania celów
W 2005 roku w USA w Insurance Institute for Highway Safety przeprowadzono badanie nt. szybkości reakcji kierowców. Okazało się, że gdy prowadząc samochód rozmawia się przez telefon o 50% spada zdolność reagowania. Oznacza to, że kierowca skupiony tylko na prowadzeniu auta podejmuje każdą decyzję
i wykona każdy manewr 2 razy szybciej niż ten, który jest rozproszony dodatkowymi czynnościami.
Dotyczy to każdego aspektu naszego życia. Jeśli interesujemy się kilkoma rzeczami jednocześnie
to osiągniecie sukcesu zajmie nam o wiele więcej czasu. Nie da się być tak samo dobrym specjalistą
od chirurgii, endodoncji czy protetyki. Tak samo jak nie wznieci ognia rozproszonym światłem.
Gdy jednak skupi się promienie Słońca za pomocą soczewki to ogień powstanie.
Zig Ziglar napisał: „Połowa osiągnięcia celu to jego prawidłowe wyznaczenie.” Im więcej czasu poświecisz
na określenie celu, tym szybciej i łatwiej go osiągniesz. Będzie on codziennie wpływał na twoje obecne postępowanie. Rozpocznij od pytania: „Co tak naprawdę chcę osiągnąć w stomatologii?

Twój zawód i kariera
Jako stomatolog będziesz pracował przez większość swojego życia, więc jedną z ważniejszych decyzji jest wybór najbardziej odpowiedniego zajęcia. Kluczem do sukcesu jest uświadomienie sobie, co najbardziej lubisz robić, a następnie odkrycie jak można na tym zarabiać.
Wyznaczenie celów dotyczy zawodu i kariery.  W jakim gabinecie chcesz pracować, abyś był zadowolony?  Jakimi lekarzami chciałbyś się otaczać? Gdyby rodzaj pracy zależał od Ciebie, co w stomatologii sprawiłoby Ci największą radość i kiedy byłbyś najbardziej wydajny? Do czego masz talent i zdolności, które możesz najefektywniej wykorzystać?

Twoje relacje z ludźmi
Kolejna ważna strefa dotyczy spraw osobistych, rodzinnych i zdrowotnych. W istocie są to najważniejsze rzeczy, decydujące o szczęściu i zadowoleniu z życia, gdyż powody, dla których ktoś dąży do sukcesu
w dziedzinie życia pracy i kariery, czy finansów, sprowadzają się faktycznie do zapewnienia sobie powodzenia osobistego

Twoje sprawy finansowe
Należy także jasno określić cele odnoszące się do interesów, oraz spraw finansowych.
To dziedziny konkretne i względnie wymierne, a związane z nimi ambicje łączą się ze staraniami podejmowanymi w pracy i na studiach. Chodzi właśnie o to „co” pragniemy osiągnąć. Powinieneś jasno wiedzieć, ile chcesz zarabiać oraz w jakim okresie dorobić się określonego statusu majątkowego.
Warto uzmysłowić sobie wyraźnie ile pieniędzy zamierza się zaoszczędzić, zainwestować, odłożyć – i do kiedy?
Zapamiętaj – bardzo trudno trafić w cel, którego się nie dostrzega!

Skup się na kluczowych obszarach
Jednym z głównych powodów, dla których jeszcze nie osiągnąłeś celów, które zaplanowałeś jest to,
że odsuwasz się od podstawowych działań, jakie powinny decydować o Twoim sukcesie. Steven Covey powiedział: „ Najważniejszą sprawą jest to, aby najważniejsza sprawa była najważniejsza”. Skup się na priorytetach, a nie łatwych i przyjemnych zadaniach.  

Spędzaj czas inaczej
Prawda jest taka, że nie da się zaoszczędzić czasu. Można go jedynie spędzić. Powinieneś przeznaczyć swój czas na czynności ważne, a nie te nieistotne. Zamiast próbować załatwić jak najwięcej spraw lepiej załatwić ich mniej, ale niech będą to zadania o najwyższej wartości. Zanim zaczniesz realizacje jakiegoś zadania zadaj sobie pytanie:, „Co by się stało, gdyby to zadanie w ogóle nie zostało wykonane?”.
Osoby osiągające najwięcej  skupiają się na najważniejszych zadaniach. Mają także długą perspektywę czasową. Planują działania na kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Wszystko, co robią obecnie, widzą, jako część procesu, która będzie mieć znaczące skutki w przyszłości. Tak więc rozpoczynając chodzenie
na siłownię, zgrabna sylwetka i spadek masy ciała będzie widoczny po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń i odpowiedniej diety, a nie kilku treningach. Tak samo powinieneś postrzegać swoje cele i plany.

Skuteczna metoda na wyznaczenie celów
Dobrą metodą na wyznaczenie celów jest zapisanie na kartce 10 najważniejszych rzeczy, których osiągniecie w stomatologii wywrze najbardziej pozytywny skutek na Twoje życie w przyszłości. Po zapisaniu takich rozwiązań należy wziąć drugą kartkę i na samej górze zapisać cel, którego spełnienie oznacza dla Ciebie największy sukces i wartość dodaną. Pozostałe cele należy przepisać segregując je według ważności. Zasada jest taka, że najpierw należy zająć się spełnieniem najważniejszego z celów. Życie pokazuje,
że rzeczy, które zostały zapisane u samego dołu listy i są najmniej istotne - najczęściej nie wymagają wykonania i nie warto poświęcać na nie czasu.
Pracując w ten sposób skupisz wszystkie swoje działania w kierunku 1 najważniejszego priorytetu, który ma największą moc i którego spełnienie oznacza dla Ciebie sukces!

Powodzenia!
Kamil Kuczewski

O autorze
Kamil Kuczewski - z wykształcenia lekarz, a z doświadczenia także przedsiębiorca, doradca.
Od 2005 roku specjalizuję się w psychologii osiągnięć, skutecznej komunikacji oraz efektywnym zarządzaniu.
PR Manager w fundacji Be Active Dentist zajmującej się organizowaniem aktywnych szkoleń dla lekarzy dentystów. Współpracując w właścicielami praktyk stomatologicznych tworzę know-how biznesowe pracując zarówno nad wizerunkiem gabinetów, jak i komunikacyjnymi umiejętnościami dentystów.
Przed 25-tym rokiem życia jeszcze podczas studiów, zarządzałem i budowałem od zera firmę, w której
po 3 latach działalności pracowało ponad 70 osób. Każdego roku obroty firmy rosły od 50 do 200%.
Teraz takie efekty chcę przełożyć na gabinety stomatologiczne.

Kamil Kuczewski
M: 883 105 100
Kuczewski.kamil@beactivedentist.com