znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Konferencja DentAssist - CEDE 2015

Konferencja DentAssist - CEDE 2015

23.09.2015

Konferencja DentAssist - CEDE 2015

Sobotni poranek podczas tegorocznego CEDE przyniósł ze sobą nie tylko poprawę pogody, ale także specjalną ofertę szkoleniową dla asystentek i higienistek w ramach programu DentAssist firmy GlaxoSmithKline.

Podczas ponad 6 godzin wykładów w ramach konferencji DentAssist podczas tegorocznych targów CEDE w Poznaniu poruszone zostały tematy bardzo istotne dla nowoczesnej praktyki każdej asystentki i higienistki stomatologicznej. Wykładowcy z wielu różnych dziedzin przyjechali z całej Polski na zaproszenie firmy GSK aby opowiedzieć o swoich doświadczeniach i udzielić wielu pożytecznych rad uczestnikom szkolenia.

Po uroczystym powitaniu przez p. Beatę Szczypińską, menedżera ds. programów edukacyjnych z firmy GlaxoSmithKline pierwszy wykład wygłosiła dr n. med Kinga Grzech-Leśniak. Tematem wykładu była "Implantologia i lasery w pracy higienistki stomatologicznej" - czyli wątek wybitnie ważny dla prowadzenia nowoczesnej praktyki w zespołach stomatologicznych. Podczas bogatego w materiał multimedialny wykładu omówione zostały zarówno aspekty implantacji, gospodarowania tkankami miękkimi i twardymi podczas uzupełniania braków zębowych przy pomocy wszczepów, jak również zastosowanie laserów podczas leczenia chorób przyzębia i dziąseł. Prowadząca omawiała zarówno procedury możliwe do przeprowadzenia przez lekarza, jak i te które wykonywać mogą samodzielnie higienistki.

Następnie o trudnych aspektach użytkowania protez ruchomych opowiadała p. Beata Szczypińska. Zachęcając uczestników konferencji do rozmowy o tej formie rehabilitacji protetycznej przedstawiła, jak ważna dla komfortu użytkowania protez jest ich prawidłowa higiena. Omówione zostały także na przykładach produktów firmy Corega różne środki, które mogą pomóc pacjentowi w przyzwyczajeniu i zaakceptowaniu nowych uzupełnień.

Niecodzienny wykład wygłosił następnie dr n. med Tomasz Dzieniakowski. W sposób porywający, zapraszając osoby z publiczności do aktywnego udziału, przedstawił on problemy ergonomii i istotne aspekty podziału kompetencji w gabinecie jednostanowiskowym. Podkreślając nieocenioną rolę asysty stomatologicznej i kwestię wzajemnego uzupełniania się w kompetencjach podczas pracy z pacjentem, omówił on jak uzyskać równowagę w funkcjonowaniu przy jednym fotelutak, by każdy z członków zespołu stomatologicznego był usatysfakcjonowany. Podczas tego wykładu miała miejsce także prezentacja podstawowych aspektów ergonomii w pracy na cztery ręce - dr n. med. Tomasz Dzieniakowski w zespole z mgr dypl. hig. stom. mgr Beatą Grzegorek, pokazali jak osiągnąć harmonię i porozumiewać się bez słów przy fotelu dentystycznym.

Kolejnym bardzo ważnym tematem była "Promocja usług stomatologicznych - bezcenna rola higienistek i asystentek - aspekty prawne". Pani mecenas Anna Żelasko, radca prawny, zasygnalizowała zawiłości prawa, które mogą być bardzo dotkliwe dla całego zespołu. Szczegółowo omówione zostały kompetencje poszczególnych członków zespołu stomatologicznego, aspekty promocji zdrowia i reklamy, a także metody bezpiecznego radzenia sobie z pacjentem roszczeniowym.

W ramach konferencji DentAssist parę słów do uczestników powiedziała także p. Małgorzata Nowak-Niedźwiedzka, prezes fundacji Z Uśmiechem Przez Życie, zajmującej się walką z nowotworem jamy ustnej. W swej prezentacji zapoznała ona uczestników z bardzo trudnym i wymagającym tematem nowotworów występujących w jamie ustnej, ale przede wszystkim - omówiła nieocenioną rolę asystentek i higienistek stomatologicznych we wczesnym wykrywaniu zmian.

Podczas przedostatniego sobotniego wykładu Kamil Kuczewski udzielił uczestnikom porad co zrobić, by zwiększać liczbę pacjentów i zagwarantować sobie podwyżkę. Zapraszając kursantów do dyskusji, pokazując filmy z gabinetu obrazujące poszczególne sytuacje i radząc, jak poprawić swoje umiejętności interpersonalne, omówił on jak powinny wyglądać kontakty z nowym pacjentem na każdym etapie leczenia, jak odpowiadać na trudne pytania, a nawet - jak istotna jest rozmowa podczas umawiania wizyty.

Ostatni wykład wygłosił dr n. med Andrzej Bożyk. Tematem był: "Pacjent protetyczny w gabinecie stomatologicznym". Prowadzący uwzględnił w swoim wykładzie wszystko to, co jest ważne by osiągnąć sukces podczas rehabilitacji protetycznej pacjenta. Podkreślił on także nieocenioną rolę asystentek i higienistek przy planowaniu, wykonaniu i podtrzymaniu efektów leczenia. W swoim wykładzie przedstawił także wskazówki, jak uzyskać dobrą komunikację w zespole i jej znaczenie w procesie leczenia.

Konferencja DentAssist była doskonałą okazją dla asystentek i higienistek stomatologicznych by poszerzyć wiedzę  nie tylko z zakresu rozwijających się zagadnień w  stomatologii, takich jak protetyka, implantologia i terapia laserowa, ale także bardzo ważnych w codziennej komunikacji z pacjentem kompetencji miękkich i komunikacji interpersonalnej. Tegoroczna Konferencja DentAssist była wspaniałą okazją, by wprowadzić świeży powiew i nową wiedzę do codziennej praktyki całego zespołu stomatologicznego.

Na zakończenie warto dodać, że całokształt działań edukacyjnych prowadzonych w ramach programu DentAsist został uchonorowany nagrodą Grand Prix CEDE.

W czwartek, 10 września o godz. 10.00 zebrała się Komisja Konkursowa GRAND PRIX CEDE 2015 w składzie:
Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster – przewodniczący
Prof. dr hab. n. med. Barbara Adamowicz-Klepalska
Dr n. med. Andrzej Baszkowski
Prezes Bożena Florczyk
Dr hab. n. med. Mariusz Pryliński
Prof. dr hab. n. med. Stanisław Suliborski
Prof. dr hab. n. med. Marek Ziętek

która w tajnym głosowaniu przyznała nagrodę w kategorii „Edukacja i wydawnictwa stomatologiczne” dla GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE ZA PROGRAM EDUKACYJNY DENTASSIST.

Nagrodę odebrała Pani Beata Szczypińska - menedżer ds. programów edukacyjnych z firmy GlaxoSmithKline.

Gratulujemy!