znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Nabór wniosków na Śląsku dla gabinetów s...

Nabór wniosków na Śląsku dla gabinetów stomatologicznych

12.11.2015

Nabór wniosków na Śląsku dla gabinetów stomatologicznych

Do 16 stycznia 2016 roku dentyści z Województwa Śląskiego mogą ubiegać się o dofinansowania w ramach RPO 2014-2020 z programu 3.2 „Innowacje w MŚP“.

W ramach dotacji każdy może starać się o uzyskanie 45% dotacji na zakup innowacyjnego sprzętu, maszyn, urządzeń, oprogramowania komputerowego. Nabór prowadzi Śląskie Centrum Przedsiębiorczości.

Kto się może ubiegać o dotację?
Wnioski mogą składać gabinety stomatologiczne, które planują inwestycje w ramach dotacji na minimum 220 tys. złotych – kwalifikuje się tu podatek VAT. Warunkiem koniecznym jest posiadanie zdolności kredytowej na wkład własny. Zdolność kredytowa musi być wyliczona na podstawie PIT-ów. Gabinet musi też wykazywać w ciągu ostatnich 3 lat zyski – jeśli był na stracie nie może ubiegać się o dotację.

Co można kupić?
W ramach dotacji z UE można zakupić sprzęt, maszyny i urządzenia. Powinny charakteryzować się one wysokim poziomem innowacyjności. Na rynku można znaleźć spełniające te kryteria tomografy komputerowe, pantomogramy, lasery, sedacje wziewne, i inne sprzęty. Innowacyjne może być także wdrożenie innowacyjnych technologii leczenia – implantologicznego, ortdontycznego, protetycznego itp. Do wdrożenia tych technologii leczenia potrzebne będą też odpowiednie urządzenia.

Czego nie można kupić?
W ramach dotacji nie można kupić podstawowego wyposażenie gabinetu – unitów, mebli, autoklawu itp. Nie można też zrobić remontu całego gabinetu. Trzeba zapomnieć o kupowaniu lokalu za dotacje z UE.

Co jest najważniejsze w RPO WS?
Pisząc wniosek o dotacje w Województwie Śląskim należy zwrócić szczególną uwagę na biznesplan. Musi być on zrobiony naprawdę profesjonalnie.
Brane będzie także zwiększenie zatrudnienia o 1-2 osoby. We wniosku należy też wykazać zgodność projektu z Regionalnymi Inteligentnymi Specjalizacjami – branża stomatologiczna spełnia niektóre kryteria.

Czy warto składać wniosek?
Na nabór przeznaczono ponad 200 mln złotych – to duża kwota. Jeśli ma się odpowiedni pomysł to składanie wniosku może bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój gabinetu stomatologicznego. Pieniędzy jest więcej niż w budżecie 2007-2013.

Opracował: Kamil Kuczewski
tel. 733 203 682
biuro@dentalway.pl