znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Nowe trendy w implantologii i chirurgii przyzębia

Nowe trendy w implantologii i chirurgii przyzębia

03.10.2018

Nowe trendy w implantologii i chirurgii przyzębia

"Są takie wydarzenia, na które czeka się przez kilka miesięcy. Są tacy wykładowcy, których można słuchać bez końca.

Takimi słowami należałoby zapowiedzieć konferencję „Nowe trendy w implantologii i chirurgii przyzębia”, która odbywała się w Warszawie w dniach 13-14 kwietnia 2018 roku. Gdy czarny kot przebiegnie drogę, zawracam i jadę inną drogą. Gdy widzę kominiarza, chwytam się za guzik. Gdy 13 kwietnia wypada w piątek, wiem, że trzeba zachować zimną krew i być przygotowanym na przeróżne niespodzianki.

Na szczęście opóźnienie, jakie miał przy odjeździe pociąg relacji Poznań-Warszawa, sprawiło, że zakorkowane o poranku ulice Poznania, nie pokrzyżowały moich planów dotarcia do Stolicy. Program napiety. Godzina 10.02 - Warszawa Centralna. Godzina 10.15 - wykład prof. Marzeny Dominiak otwierający ten niecodzienny event."

Z prezentacji profesor Marzeny Dominik można było uzyskać praktyczne informacje o tym, jak zarządzać tkankami miękkimi wokół zębów oraz implantów.

Dowiedzieliśmy się także, że stosowanie rozwiązań kompromisowych, prowadzi bardzo często do powstawania recesji oraz obserwowany jest zanik kości.

Należy także uważać na pozostawianie ruchomego dziąsła przy zębach.

Przy odtwarzaniu dziąsła zrogowaciałego, przydatna staje się technika, wykorzystująca augmentację, wykorzystującą przeszczep pochodzący z powięzi szerokiej uda. Z badań wynika, że tylko przeszczep łącznotkankowy daje największe parametry odbudowy, nawet powyżej nawet 3mm. Ponadto tylko niewielki procent pacjentów ma gruby biotyp powyżej 2mm, dlatego też augmentacja na 3 miesiące przed implantacją, daje najlepsze efekty. Przy użyciu np. Mucograftu jesteśmy w stanie uzyskać maksymalnie 1,5 mm tkanki miękkiej. Z innych badań wynika z kolei, że grubość tkanek miękkich powyżej 2,88 mm chroni przed zanikiem kości brzeżnej. Ważnym aspektem klinicznym jest także fakt, że możemy mieć do czynienia z utrudnionym gojeniem w sytuacji, kiedy mamy kiepskie warunki kostne.

Drugim prelegentem był dr Michał Szczutkowski, który omówił zagadnienia dotyczące implantacji w strefie estetycznej w różnych sytuacjach klinicznych. Punktem wyjścia powinna być chęć osiągnięcia estetyki białej i różowej oraz trwałość uzupełnień. Doktor Szczutkowski przedstawił tezę, że implantacja natychmiastowa jest możliwa tylko w sytuacji, gdy jest kość i tkanki miękkie. Ważne jest także, by z góry założyć konieczność augmentacji tkanek miękkich oraz sprawdzić potencjał kościotwórczy danego regionu u konkretnego pacjenta. Cały czas podczas wykładu, silny nacisk był kładziony na fazę planowania, która jest kluczowa dla uzyskania satysfakcjonującego naturalnego wyglądu koron na implantach w strefie estetycznej.

Doktor zwrócił też uwagę na fakt, by śruba wykręcająca przyszły łącznik wypadała pomiędzy brzegiem siecznym a powierzchnią podniebienną.

Wg badań w 86% przypadków mamy korzenie zębów przesunięte dopoliczkowo, zatem umieszczenie implantu dopodniebienie, nie powinno stanowić problemu.

Dr Szczutkowski przestrzegał przed implantacją natychmiastową w pozycji kła górnego, gdyż z uwagi na szeroki korzeń, jest bardzo trudno o stabilizację pierwotną. Implant - poza tym -powinien być

umieszczany od 3 do 4 mm od planowanego brzegu dziąsła oraz by nie sugerować się obecnym poziomem dziąsła.

Przy usuwaniu zęba należy pamiętać:

• by ekstrakcja była jak najbardziej osiowa,

• stosować benex

• przecinać korzeń w kierunku podniebienie-przedsionkowym

• przewlekły stan zapalny tkanek nie stanowi przeciwskazań do implantacji

Standardem wg doktora jest augmentacja tkankami miękkimi z przeszczepem pobranym z podniebienia. Przy stabilizacji powyżej 25 Ncm możemy stosować wysokie śruby gojące, a przy mniejszej stabilizacji stosować należy niższe śruby...

Cały artykuł dostepny na OrbiDenti

Opracował dr n. med. Maciej Marcinowski