znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Ogólnopolska Konferencja PTSS „KRAKTOOTH”

Ogólnopolska Konferencja PTSS „KRAKTOOTH”

21.11.2014

Ogólnopolska Konferencja PTSS „KRAKTOOTH”

W ubiegły weekend studenci stomatologii z całej Polski zgromadzili się w Krakowie na Ogólnopolskiej Konferencji Kraktooth.

PTSS czyli Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii rokrocznie organizuje konferencje przeznaczone zarówno dla studentów, stażystów jak i młodych stomatologów.
W tym roku akademickim będzie ich aż 5, każda w innym mieście akademickim posiadającym regionalny Oddział PTSS. Harmonogram wygląda następująco:
- 14-16.11.2014 – PTSS Kraków
- 9 - 11.01.2015 – PTSS Łódź
- 20-22.02.2015 – PTSS Warszawa
- 27-29.03.2015 – PTSS Wrocław
- 17-19.04.2015 – PTSS Poznań

Pierwszą Konferencję w tym roku akademickim zoorganizował Oddział krakowski. Oprócz licznych wykładów i warsztatów miał wówczas miejsce Zjazd Walny oraz wybory do Zarządu Głownego PTSS.
W Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagielońskiego zgromadziało się 1300 członków z całej Polski.
To jak dotychczas rekordowy wynik frekwencji na tego typu Konferencjach. Uczestników zapewne zachęcił bardzo bogaty program naukowy, zagraniczni wykładowcy oraz imprezy towarzyszące dające możliwość integracji międzyoddziałowej.
Uroczyste otwarcie Konferencji odbyło się już w piątek. Wówczas wykład otwarcia zaprezentował Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Kierownik Katedry Ortodoncji IS UJ CM oraz specjalista w dziedzinie stomatologii ogólnej, protetyki stomatologicznej oraz ortodoncji prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Loster. W swoim przemowieniu opowiadał o wadach ortodontycznych  oraz ich klasyfikacji do leczenia. Drugi wykład pt. „Ocena wyników leczenia i pooperacyjnej jakości życia chorych na raka trzonu języka” przedstawił lek. stom. Marcin Czajka. Jest on cenionym pracownikiem Katedry Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej IS UJ CM oraz aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Szczękowo-Czaszkowo-Twarzowej.
Zwieńczeniem dnia była impreza integracyjna w krakowskim klubie Shine. Tematem spotkania było „Flower Power- szalone lata 80-te”. Nie tylko muzyka ale również stroje uczestników nawiązywały do tamtych czasów.

Sobota była wypełniona ciekawymi wykładami o bardzo zróznicowanej tematyce. Pierwszy z nich został zoorganizowany dzięki współpracy Programu Edukacyjnego DentAssist oraz trenera rozwoju praktyk stomatologicznych Kamila Kuczewskiego z Fundacji BeActive Dentist. Kamil specjalizuje się w psychologii osiągnięć, skutecznej komunikacji oraz efektywnym zarządzaniu. To właśnie od niego uczestnicy mogli dowiedzieć się jak pobudzić motywację pacjenta do dbania o higienę jamy ustnej oraz  systematycznych wizyt u stomatologa. Kolejnym Prelegentem tego dnia był dr n. med. Witold Jurczyński. Jako członek Amerykańskiej Akademii Periodontologii oraz specjalista periodontologii poruszył zagadnienie zastosowania technik stomatologii odtwórczej w zaawansowanych postaciach chorób przyzębia. W Krakowie nie zabrakło również specjalistów z innych zakątków świata. Swój wykład pt. „The Maxilla - An orthodontic challenge for the next generation” wygłosił profesor wizytujący w Katedrze Ortodoncji Instytutu Stomatologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, twórca innowacyjnych metod leczenia ortodontycznego- prof. Stephen Williams.  Kolejnym zagranicznym gościem był włoski praktyk Gianfranco Politano. Opowiadał zebranym uczestnikom o estetycznych wypełnieniach w odcinku tylnym oraz dawał wiele praktycznych wskazówek i schematów działania krok po kroku.
Po przerwie obiadowej przyszedł czas na pełen emocji i wzruszeń wykład który zaprezentował lek. stom. David M. Maddy. Opowiedział o swoim doświadczeniu i najciekawszych przypadkach które spotkał podczas licznych wyjazdów, których celem jest niesienie opieki medycznej i stamotologicznej w krajach rozwijających się.
Punktem programu na który wszyscy szczególnie czekali był Walny Zjazd oraz wybory do Zarządy Głównego PTSS. Po krótkich prezentacjach kandydatów zgromadzeni przedstawiciele Oddziałów Regionalnych wybrali następujący skład ZG na kadencję 2014/2015 :
-Prezydent PTSS -Jakub Łada
-Viceprezydent-Tomasz Łukasik
-Viceprezydent ds. kontaktów z organizacjami zewnętrznymi – Michał Dudziński
-Sekretarz- Magdalena Bednarz
-Skrabnik- Karolina Kliś
-Narodowy Koordynator Wymian- Magdalena Wilczak
Po obradach na uczestników czekały jeszcze dwa wykłady. Pierwszy z nich pt. „Co każdy lekarz dentysta powinien wiedzieć na temat urazów zębów u dzieci?” wygłosił specjalista w dziedzinie stomatologii dziecięcej, autor i współautor wielu publikacji -dr n. med. Michał Sobczak. Drugi a zarazem ostatni podczas Konferencji Kraktooth stanowił kontynuację wykładu z cyklu DentAssist we współpracy z lek. Kamilem Kurczewskim.
Na zakończenie odbyło się wręczenie wyróżnień, losowanie nagrów ufundowanych przez sponsorów oraz podziękowania od Organizatorów. W póżniejszych godzinach studenci, stażyści oraz młodzi lekarze bawili się wsólnie na Balu Stomatologa zoorganizowanym w Fortach Kleparz.
Niedziela była dniem warsztatów praktycznych. Uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach praktycznych organizowanych przez takie firmy jak VOCO, Kerr, GC, Curaprox czy Laboratorium Instytutu Blend-a-med i Oral-B.
Frekwencja podczas Konferencji oraz entuzjazm uczestników pokazuje jak ważne i pożądane przez adeptów kierunków lekarsko-dentystycznych są tego typu wydarzenia. To dzieki nim młoda kadra stomatologiczna może poszerzyć swoją wiedzę oraz nawiązywać znajomości z członkami innych Oddziałów.
Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję Ogólnopolskiej Konferencji PTSS Dental Fashion która odbędzie się 10- 11 stycznia w Łodzi.Do zobaczenia!

Oprac. Natalia Lamperska