znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Po co Sekcja Profilaktyki i Promocji Zdr...

Po co Sekcja Profilaktyki i Promocji Zdrowia? [WYWIAD]

21.04.2019

Po co Sekcja Profilaktyki i Promocji Zdrowia? [WYWIAD]

Hig. stom. Katarzyna Ostrowska: "Powstanie sekcji Profilaktyki i promocji zdrowia jest kontynuacją rozpoczętej w listopadzie ubiegłego roku współpracy pomiędzy Polskim Towarzystwem Stomatologicznym a organizacją higienistek stomatologicznych".

Po co powstała w zasadzie Sekcja Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS?

Powstanie sekcji Profilaktyki i promocji zdrowia jest kontynuacją rozpoczętej w listopadzie ubiegłego roku współpracy pomiędzy Polskim Towarzystwem Stomatologicznym a organizacją higienistek stomatologicznych. Ponieważ jesteśmy w trakcie dyskusji o przyszłości zawodu higienistki stomatologicznej, która stanowi dość trudny temat i budzi duże emocje w całej branży, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne stało się na naszą prośbę moderatorem w tej dyskusji.

Już od wielu lat podejmowane są próby uregulowania naszego zawodu, mamy świadomość, że zmiany są konieczne. Jednak chciałabym od razu podkreślić, że rola lekarza dentysty jako lidera zespołu stomatologicznego pozostaje tu bezsprzeczna. Naszym celem jest wytyczenie jasnego zakresu obowiązków i możliwości rozwoju zawodowego w połączeniu z klarownym i jednolitym programem kształcenia higienistki stomatologicznej. Wiedza z zakresu prawidłowej domowej higieny jamy ustnej oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne stanowią podstawę zachowania przez pacjenta zdrowia jamy ustnej , a to wszystko znajduje się w obszarze działalności higienistki. Warto więc, aby wiedziała ona jakie zabiegi może wykonywać i mogła wziąć za nie odpowiedzialność. Sekcja powstała, aby możliwe było zjednoczenie higienistek i asystentek z całej Polski niezależnie od ich zaangażowania w działalność innych organizacji.

Podczas pierwszego zjazdu członków Sekcji 15 marca we Wrocławiu obecni dokonali wyboru Zarządu Głównego wraz z poszczególnymi komisjami. Osobiście bardzo się cieszę, że skład poszczególnych struktur jest mocno zróżnicowany; i tak w Zarządzie Głównym mamy dwie osoby należące do Klubu Higienistek, dwie osoby zrzeszone w Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, dwie Panie reprezentujące Łódzkie Stowarzyszenie Higienistek Stomatologicznych i jedną osobę nie należącą do żadnej organizacji branżowej, a także jedną reprezentującą środowisko lekarzy dentystów, która co warto podkreślić jest z wykształcenia również prawnikiem.

Zamierzamy poprzez działalność Sekcji promować wiedzę dotyczącą zdrowia jamy ustnej realizując programy profilaktyczne. Jesteśmy przekonani, że nasza działalność przyniesie korzyści nie tylko dotyczące zdrowia jamy ustnej, ale również przyczyni się do regulacji zawodu i systemu kształcenia higienistek stomatologicznych oraz upowszechnienia naszego zawodu wśród społeczeństwa.

Jakie obowiązki czekają Cię na nowym stanowisku?

Stanowisko przewodniczącej Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia wymaga ode mnie dużo zrozumienia dla poszczególnych ugrupowań higienistek i asystentek w Polsce, ponieważ nasze środowisko jest mocno rozproszone. Zjednoczenie nas w dążeniu do wspólnych celów będzie wymagało czasu, ale jestem przekonana , że nam się uda. Będę moderować i wspierać różne projekty dotyczące edukacji profilaktyki i higieny jamy ustnej, a także propagowaniu zawodu higienistki i asystentki stomatologicznej. Przede wszystkim będę jednak dbała o prawidłowe relacje pomiędzy środowiskiem higienistek i asystentek a środowiskiem lekarzy stomatologów podczas wytyczania miejsca higienistki w zespole stomatologicznym bo ten temat budzi najwięcej emocji. Bycie reprezentantem Sekcji stricte higienistek i asystentek w strukturach Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego to dla mnie dowód dużego zaufania środowiska, a także ogromna osobista satysfakcja. Będę pełniła tę funkcję najlepiej jak potrafię i mam nadzieję , że najbliższe cztery lata pozwolą nam doprecyzować kompetencje zawodowe i drogę kształcenia higienistek stomatologicznych, jak również zwiększyć dostęp do edukacji nt. zdrowia jamy ustnej naszego społeczeństwa.

A już w czwartek 11 marca podczas Krakdentu odbędzie się spotkanie sekcji podczas podsumowania tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2019 oraz kampanię „Polska mówi #aaa!”. Zapraszamy o godz. 15.15 w Sali Lwów. W agendzie spotkania zaplanowano wystąpienia: prof. Marzeny Dominiak, doc. Karoliny Gerreth (Jak można świętować Światowy Dzień Zdrowia jamy Ustnej? Relacja z działań w Poznaniu oraz Projekt OHO). Moderatorem wydarzenia będzie prof. Marek Ziętek, prezydent honorowy PTS, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Do zobaczenia!