znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Polska stomatologia w Księdze Rekordów Guinnessa

Polska stomatologia w Księdze Rekordów Guinnessa

13.08.2019

Polska stomatologia w Księdze Rekordów Guinnessa

Mamy to! Polska stomatologia zapisuje się w historii światowej stomatologii. To w Polsce odbyła się największa na świecie lekcja stomatologii! Jej tematem były historia, właściwości i zastosowanie alginatowej masy wyciskowej w stomatologii. Była krótka część teoretyczna oraz wyczekiwana przez uczestniczki część praktyczna. W lekcji wzięło udział 438 uczestników.

Lekcja skierowana była do higienistek i asystentek stomatologicznych, a odbyła się po zakończeniu konferencji Asysdent 2019, które od kilku lat co roku odbywa się w Łodzi. Konferencję, w której udział wzięło 1040 uczestników, podobnie jak próbę ustanowienia Rekordu Guinnessa, zorganizowała Grupa Dentonet.pl z Łodzi.

Największa na świecie lekcja stomatologii z udziałem 438 uczestniczek odbyła się 27 kwietnia w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej w Łodzi. Jej tematem były historia, właściwości i zastosowanie alginatowej masy wyciskowej w stomatologii. Zakładała ona krótką część teoretyczną oraz wyczekiwaną przez uczestniczki część praktyczną. – Bicie rekordu miało na celu nie tylko dobrą zabawę, ale przede wszystkim aspekt edukacyjny. Przygotowanie masy wyciskowej to podstawowa czynność w każdym zespole stomatologicznym i zarówno czas, jak i jakość wymieszania odgrywają zasadniczą rolę w wykonaniu prawidłowego (lub wadliwego) wycisku. Po całym wydarzeniu usłyszałem od wielu uczestniczek, że nauczyły się kilku nowych „sztuczek”, które z pewnością zastosują w swojej praktyce – mówi pomysłodawca wydarzenia, dr n. med. Tomasz Maria Kercz, redaktor naczelny portalu Dentonet.pl

Biuro Rekordów potwierdziło właśnie, że wszelkie procedury zostały dochowane i próba trafi do Księgi Rekordów Guinnessa. - Co mnie zaskoczyło? Biurokracja! To coś, co zawsze mnie zniechęca i w wielu przypadkach uniemożliwia realizację ciekawych pomysłów. I oczywiście logistyka, z którą na szczęście, dzięki mojemu zespołowi (za co bardzo dziękuję), poradziliśmy sobie wyśmienicie, o czym świadczy sukces podjętej próby bicia rekordu. Regulamin konkursu jest bardzo restrykcyjny i zapanowanie nad tak dużą grupą osób, szczególnie po ciężkim konferencyjnym dniu, było prawdziwym mission impossible. Przygotowanie kilkuset zestawów masy alginatowej, misek, mieszadeł oraz butelek wody (w czym pomogli partnerzy konferencji) wymagało również dużego nakładu pracy – dodaje dr n. med. Tomasz Maria Kercz.