znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Przegląd Prasy: Asystentka i Higienistka...

Przegląd Prasy: Asystentka i Higienistka Stomatologiczna

07.03.2016

Przegląd Prasy: Asystentka i Higienistka Stomatologiczna

Kinesiology Taping w stomatologii? – tak, jak najbardziej. Często pojawiającymi się powikłaniami po zabiegach chirurgicznych są obrzęki. Likwidacja ich jest bardzo ważna ze względu na bliskość miejsca zabiegowego i górnych dróg oddechowych.

Jednym z najczęściej pojawiających się powikłań po zabiegach chirurgicznych w stomatologii są obrzęki. Likwidacja tej komplikacji jest bardzo ważna ze względu na bliskość miejsca zabiegowego i górnych dróg oddechowych. W terapii przeciwobrzękowej bardzo często wykorzystuje się metodę KINESIOLOGY TAPING.

Twórcą tej metody jest japoński terapeuta i wykładowca akademicki dr Kenzo Kase. To właśnie on stworzył specjalną taśmę, która zaaplikowana na powłoki skórne, zgodnie z metodyką (właściwe naklejenie i położenie z niewielkim naciągiem ok. 15%), eskaluje przestrzeń między skórą właściwą, a powięzią. Zwiększenie naciągu przyczynia się do zmniejszenia zastoju limfy. Taśma wykonana jest ze 100% bawełny, a klej znajdujący się na wewnętrznej stronie jest w kształcie sinusoidy, co ułatwia przepływ powietrza. Metoda Kinesiology Taping, w świetle poszczególnych autorów, wpływa na funkcje mięśni szkieletowych, normalizując ich napięcie, poprawia mikrokrążenie, aktywuje odpływ limfy, a także pobudza endogenny system znieczulenia, przez co działa również przeciwbólowo. Metoda ta, jako wsparcie terapii tkanek miękkich i normalizacji napięcia systemu mięśniowo – powięziowego, idealnie sprawdza się w rękach fizjoterapeutów w zakresie fizjoterapii klinicznej i fizjoprofilaktyki.

Omawiana metoda ma bardzo szerokie spektrum zastosowania w fizjoterapii, skupiając się na poprawie funkcji, likwidacji obrzęków, a także działaniu przeciwbólowym. Redukcję obrzęku limfatycznego za pomocą metody Kinesiology Taping wśród pacjentek po mastektomii uzyskało wielu autorów, którzy posłużyli się omawianą metodą za pomocą aplikacji limfatycznej. Możliwości zmniejszenia obrzęku limfatycznego potwierdzili Białoszewski i wsp. używając aplikacji limfatycznej u pacjentów leczonych metodą Ilizarowa. W publikacjach omawiających wykorzystanie metody Kinesiology Taping po zabiegach chirurgicznych, torakochirurgicznych, kardiochirurgicznych, a także w przypadku astmy oskrzelowej Szczegielniak i wsp. odnotowali sukces w postaci zmniejszenia obrzęków, odczuwanych przez pacjentów dolegliwości bólowych, a co za tym idzie redukcji ilość spożywanych środków przeciwbólowych, a także możliwość udziału pacjentów w zajęciach z zakresu kinezyterapii.

Metodę Kinesiology Taping w postępowaniu pozabiegowym zastosowano wśród pacjentów zgłaszających się do Katedry i Zakładu Propedeutyki i Fizykodiagnostyki Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wymagających podjęcia DZIAŁANIA PRZECIWOBRZĘKOWEGO po zabiegach chirurgicznych z zakresu stomatologii. Działanie omawianej aplikacji opierało się na odprowadzeniu zalegającej limfy do węzłów chłonnych podżuchwowych, a w niektórych przypadkach także węzłów chłonnych szyjnych. Efekty pozyskane dzięki zastosowaniu opisywanej metody przyczyniły się do znacznie lepszego samopoczucia pacjentów oraz pozwoliły na ich szybszy powrót do czynnego wypełniania swych ról w życiu społecznym i zawodowym

Zachęcamy do przeczytania artykułu „Kinesiology Taping w postępowaniu przeciwobrzękowym po zabiegach chirurgicznych w stomatologii” w aktualnym wydaniu kwartalnika Asystentka i Higienistka Stomatologiczna, nr 1/2016.

Pojedyncze e-wydanie lub interesujący artykuł znajdziecie na www.asmedia.com.pl