znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > PTSS Warszawa zaserwowała prawdziwą uczt...

PTSS Warszawa zaserwowała prawdziwą ucztę wrażeń.

23.02.2015

PTSS Warszawa zaserwowała prawdziwą ucztę wrażeń.

Na przystawkę PTSS-owicze powitani welcome-bag’iem. Danie główne- bogaty program wykładów oraz warsztatów. A na deser impreza.

Aula im. Prof. Janusza Piekarczyka, Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pomieściła w sobotę 21. lutego tłumy uczestników. W Warszawie odbyła się V Ogólnopolska Konferencja „Lets dens 3” organizowana przez PTSS Warszawa.
Tegoroczna edycja wydarzenia zaaranżowana została pod hasłem „ALL-DENTE czyli holistyczne leczenie w stomatologii”. Głównym założeniem konferencji miało na celu przybliżenie studentom oraz młodym lekarzom różnych aspektów kompleksowego podejścia do zdrowia jamy ustnej pacjenta. „All dente” podkreślano w każdym momencie konferencji; zaczynając od prezentów- makaronu razem z akcesoriami do higieny jamy ustnej, przez obiad w tej samej postaci, kończąc na programie merytorycznym w ciągu całego dnia obejmującym tematykę dentystyczną z różnych punktów widzenia.

Pierwszy wykład dotyczył tematu "CBCT jako narzędzie diagnostyczne - wskazania, ograniczenia, sposób analizy obrazu." Poprowadziła go lek. dent. Katarzyna Furmaniak. Następnie lek. dent. Agata Orzechowska zaprezentowała temat "Pułapki w różnicowaniu i diagnozowaniu agresywnego zapalenia przyzębia". Podczas trzeciego wystąpienia ceniony wykładowca prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtowicz odniósł się do znanego na całym świecie implantologa. "Czego nie przewidział Per-Ingvar Branemark?"- ten intrygujący temat przyciągnął tłumy zaciekawionych.
Nie zabrakło również zagadnień o ważnym, a jednak prawdopodobnie najczęściej zapomnianym i zaniedbywanym elemencie opieki zdrowotnej - zdrowiu samego lekarza, a dokładniej newralgicznym punkcie zawodu stomatologa, jakim są problemy z kręgosłupem. „Stabilizacja kompleksu lędźwiowego a funkcja kończyny górnej w codziennej praktyce lekarza dentysty.” To prezentacja jaką przedstawił mgr fizj. Michał Prawda

Uroczyste otwarcie konferencji nastąpiło około południa. Dziekan Wydziału Lekarsko – Dentystycznego WUM prof. dr hab. n. med. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska, która objęła wydarzenie swoim patronatem naukowym podkreśliła, jak trudna i odpowiedzialna jest organizacja tego typu eventów. Michał Dudziński, Prezes PTSS oddział Warszawa oficjalnie ogłosił rozpoczęcie „Lets dens 3”. Patronat honorowy wydarzenia objął JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk. Pani Dziekan również miała zaszczyt wystąpić przed publicznością z całej Polski. Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Mierzwińska - Nastalska opowiedziała o osiągnięciach ostatnich lat w protetyce stomatologicznej.

"Odbudowy adhezyjne – sprawdzone sposoby na sukces w codziennej pracy klinicznej" ten temat należał do lek. dent. Katarzyny Borowskiej-Madera. Natomiast bardzo dobrze wspominany jest wykład "Autotransplantacje zębów szansą na naturalny ząb" - dr hab. n. med. Ewy Czochrowskiej. Zaawansowana tematyka wykraczająca poza treść wielu podręczników została dobrze przyjęta przez szerokie grono uczestników.

Lek. Kamil Kuczewski poprowadził dalszy ciąg cyklu edukacyjnego. "Lekarz i pacjent w drodze do zmian - zaawansowana komunikacja w rozwoju osobistym" to wykład realizowany z programu edukacyjnego DentAssist . Jeden obraz jest jak 1000 słów- to zdanie było podkreślane podczas konferencji wielokrotnie. Doskonałe przygotowanie merytoryczne, wykorzystanie wielu narzędzi prezentacji w tym zdjęć, filmów, aplikacji, rozmowa ze słuchaczami- to pozwoliło osiągnąć Wykładowcy pełen sukces. Potwierdzeniem były głośne brawa, którymi został nagrodzony Kamil Kuczewski. Jak sam mówi, podsumowując swoją prezentację: "Podwyższajmy swoja własną poprzeczkę. Codziennie stawajmy się co raz lepsza wersja samych siebie"

Następnie oczekiwany wykład „Jak płukać, by wypłukać - czyli słów parę na temat irygacji kanałów korzeniowych" zaprezentował lek. dent. Hubert Gołąbek. Usłyszeliśmy wiele tez nt. irygacji kanałów korzeniowych, potwierdzonych licznymi badaniami. Dodatkowo autor zdradził nam kilka rad nt. jakości systemów do irygacji oraz systemu SAF. Natomiast dr n.med. Maciej Cićkiewicz pochwalił na początku swoich poprzedników i przeszedł do meritum swojej prezentacji: "Wykorzystanie nowych technologii w prowadzeniu leczenia ortodontycznego oraz tworzeniu dokumentacji wideo/foto". Wielokrotnie też zachęcał do wytrwania w sesji wykładowej i wysłuchania wykładu swojego następcy. Na koniec współczesny temat pokazany w atrakcyjny sposób: "Digital Smile Design jako narzędzie do planowania i leczenia pacjenta" - dr n. med. Michała Fideckiego. Prezentacja na pewno głęboko zapadła w pamięć wielu osobom ponieważ głównym narzędziem pokazowym był tu obraz uzupełniony jedynie przez słowo. Aktor Andrzej Chyra przedstawiony na slajdach stał się jednym z przykładów wykorzystania systemu DSD.

Wraz z wykładami odbywały się także warsztaty podczas których uczestnicy mogli spróbować swoich sił w pracy w powiększeniu, przećwiczyć różne rodzaje szwów chirurgicznych czy też dowiedzieć się o składzie środków do higieny jamy ustnej wykonując eksperymenty. Aby tradycji stało się zadość odbyła się też loteria z szeroka gamą prezentów. Tu należą się gorące podziękowania dla wszystkich sponsorów i partnerów edukacyjnych i merytorycznych bez których ta konferencja się nie odbyła, a szczególnie: GlaxoSmithKline, Instytut Blend-a-Med. i Oral B, Listerine, Polkard, Marrodent, Durr Dental, SAF System, Dornwell, Seliga Microscopes, Kerr, wydawnictwom: Czelej i Elsevier, czy fundacji Be Active.

Bogaty merytorycznie program stał się dominującym powodem dla którego warto było odwiedzić stolicę. Lekarze mogli liczyć również na aż 9 punktów edukacyjnych. Organizacja konferencji PTSS to prawdziwe wyzwanie dla komitetu organizacyjnego. Rejestracja, zakwaterowanie, wyżywienie, treść merytoryczna i dodatkowe atrakcje stały się kryterium oceny przez uczestników. O całości przedsięwzięcia świadczą najmniejsze szczegóły, tak w organizacji imprez jak i w pracy doświadczonego dentysty. Działalność w PTSS jest szkołą życia dla studentów dlatego warto brać udział w podobnych uroczystościach. A Zarząd Główny PTSS już dziś zaprasza na następną konferencję która odbędzie się za miesiąc, 27-29.03. we Wrocławiu.

Oprac. Anna Świąder