znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Prof. Marzena Dominiak - moc abstraktów ...

Prof. Marzena Dominiak - moc abstraktów z całego świata na FDI Poznań 2016

14.04.2016

Prof. Marzena Dominiak - moc abstraktów z całego świata na FDI Poznań 2016

Otrzymaliśmy streszczenia nawet z tak egzotycznych miejsc jak Nepal czy Antyle Holenderskie... mówi prof. Marzena Dominiak. 850 – abstraktów na sesje ustne i plakatowe zgłosili naukowcy i lekarze z 69 krajów na Kongres FDI do Poznania.

850 – tyle abstraktów na sesje ustne i plakatowe zgłosili naukowcy i lekarze praktycy z 69 krajów, którzy wybierają się na Kongres FDI do Poznania – dowiedziało się Dental Radio. 

Przyjmowanie streszczeń zakończyło się 8 kwietnia br. Za niespełna miesiąc poznamy listę tych, które ostatecznie zostaną zaprezentowane podczas Kongresu. Sesje plakatowe (e-poster) i ustne będą otwarte bezpłatnie dla uczestników FDI Poznań 2016.

Sesje ustne i plakatowe, tzw. free communications, to formuła pozwalająca na prezentację dorobku naukowego w międzynarodowym gronie.
Sesje ustne trwają godzinę, podczas każdej odbywają się cztery prezentacje. Każdy prelegent ma dla siebie 10 minut, po czym następuje 3-5 minutowa dyskusja. Plakaty będą prezentowane w postaci e-posterów. Sesje również trwają godzinę, podczas każdej prezentowanych jest 5 posterów. Naukowiec ma 10 minut na prezentację, później następuje 2 minutowa dyskusja. Wspólnym dla sesji jest język,
w którym się odbywają – angielski.

- W Poznaniu, podczas sesji ustnych i plakatowych zostaną przedstawione badania, które nie były dotychczas prezentowane podczas innych kongresów lub konferencji – lokalnych lub międzynarodowych. Tematyką obejmą wszystkie dziedziny stomatologii. Wierzę, że polscy lekarze dentyści zdobędą dzięki nim nową wiedzę, a być może znajdą w nich inspirację do podjęcia własnych badańmówi w rozmowie z Dental Radio prof. Marzena Dominiak, Przewodnicząca Polskiego Komitetu Naukowego.

O zainteresowaniu Polaków tą formą promocji autorskich obserwacji klinicznych świadczy liczba abstraktów, które zgłosili – aż 179. Zdecydowana większość pochodzi z ośrodków akademickich kształcących lekarzy dentystów. Wiele abstraktów zgłosili również stomatolodzy z: Turcji, Iranu, Egiptu, a nawet Pakistanu.

- To dowód, że Kongres FDI to wyjątkowo międzynarodowe wydarzenie. Otrzymaliśmy streszczenia nawet z tak egzotycznych miejsc jak Nepal czy Antyle Holenderskie. Przeważają badania zgłoszone na sesje posterowe. Polscy naukowcy nie wyłamali się z tej tendencji, otrzymaliśmy 115 abstraktów – kandydatów do e-posterówdodaje prof. Marzena Dominiak.

O tym, które prace będą zaprezentowane w Poznaniu zadecyduje Komitet Naukowy do 9 maja 2016 r
Do 19 czerwca 2016 autorzy zaakceptowanych prac otrzymają plan wystąpień. Lista prezentacji zostanie zamieszczona na stronie internetowej Kongresu www.fdi2016poznan.org.

Tzw. free communications, to nie tylko szansa na uznanie środowiska stomatologicznego ze wszystkich kontynentów, ale także nagrody. Autorzy pięciu najlepszych prac otrzymają wejściówki na kolejny Kongres FDI, który odbędzie się w Madrycie. Pełne teksty prezentacji mogą zostać opublikowane w „Journal of Stomatology” – oficjalnym czasopiśmie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, a streszczenia prezentacji w suplemencie on-line do „International Dental Journal”.

Sesje ustne i plakatowe uzupełniają bogaty program naukowy, który przygotowali Organizatorzy Kongresu. Uczestnicy FDI Poznań 2016 będą mogli wziąć udział również w sesjach tematycznych, sympozjach firm, spotkaniach
z ekspertami oraz kursach praktycznych i warsztatach.

W ramach Kongresu FDI odbywa się Światowa Wystawa Stomatologiczna (World Dental Exibition), w której udział weźmie ponad 200 firm z całego świata. Wstęp jest bezpłatny.