znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Zdrowy uśmiech na Olimpiadach Specjalnych

Zdrowy uśmiech na Olimpiadach Specjalnych

09.11.2016

Zdrowy uśmiech na Olimpiadach Specjalnych

W Katowicach odbył się VIII Ogólnopolski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych i V Ogólnopolski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych. Nie zabrakło tam ekipy wolontariuszy Zdrowego Uśmiechu. Co stomatologia ma wspólnego z Olimpiadami?

W ubiegłym tygodniu w Katowicach odbył się VIII Ogólnopolski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych i V Ogólnopolski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych. Nie zabrakło tam ekipy wolontariuszy Zdrowego Uśmiechu. Czym są Olimpiady Specjalne? Jak stomatolodzy mogą przyczynić się do rozwoju tej inicjatywy? Zachęcam do artykułu !

Jestem studentką piątego roku stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i o Olimpiadach Specjalnych dowiedziałam się poprzez łódzki oddział PTSS, który jest ich oficjalnym partnerem. W czerwcu odbyło się spotkanie z dr n. med. Kają Wichrowską-Rymarek, która opowiedziała o tej wyjątkowej organizacji.

Niewielu z nas wiedziało, że Olimpiady Specjalne to działająca na całym świecie inicjatywa zapoczątkowana w 1968 roku przez Eunice Kennedy-Shriver, siostrę prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Eunice Kennedy Shriver stworzyła organizację, której celem jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach.

Do głowy nasuwa się pytanie - co stomatologia ma wspólnego z Olimpiadami Specjalnymi? Otóż okazuje się, że bardzo dużo. Jednym z wiodących programów tej organizacji jest program Zdrowi Sportowcy, w skład którego wchodzi projekt Zdrowy Uśmiech. Zadaniem całego programu jest zwiększanie możliwości psychofizycznych sportowców do profesjonalnego trenowania i pełnego wysiłku podczas startów w zawodach. Głównym celem programu jest systematyczna ocena stanu zdrowia sportowców Olimpiad Specjalnych oraz przygotowanie specjalistów do pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Dodatkowo, realizacja programu wpływa na wzrost świadomości społecznej dotyczącej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zdrowy Uśmiech, którego Narodowym Koordynatorem jest dr Kaja, to projekt zajmujący się kontrolą zdrowia jamy ustnej. Podczas zawodów sportowych organizowanych w całej Polsce przeprowadzane są standaryzowane przeglądy jamy ustnej sportowców Olimpiad Specjalnych i akcje profilaktyczne mające na celu przedstawienie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Wolontariuszami mogą zostać lekarze dentyści, studenci stomatologii jak i higienistki stomatologiczne.

We wrześniu pojawiła się możliwość wyjazdu na zawody do Konina, na który jako osoba, która bardzo lubi pozanaukowe aktywności, zgłosiłam się bez wahania. Już podczas pobytu w Koninie potwierdziłam swój wyjazd na kolejny turniej. Tym razem do Trzcianki. Tak zaczęła się moja niesamowita przygoda, która na pewno szybko się nie skończy.

Wyjazd na Olimpiady Specjalne był dla mnie okazją do nabycia umiejętności pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, poznaniem ludzi pełnych pasji i pozytywnego myślenia, a to wszystko odbywało się w niezapomnianej atmosferze, która sprawia, że nie mogę się doczekać wyjazdu na kolejne zawody.

Olimpiady Specjalne to również Program Zdrowie. Skupia się on na stworzeniu możliwości kontynuacji opieki medycznej po badaniach w ramach Programu Zdrowi Sportowcy. Od kilku miesięcy powstaje Ogólnopolska Sieć Gabinetów Partnerskich Olimpiad Specjalnych, które wspomogą leczenie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Do tej inicjatywy może włączyć się każdy gabinet i pracownia techniczna w Polsce. Olimpiady Specjalne są organizacją znaną na całym świecie. Podpisując porozumienie zostaniesz uhonorowany oficjalnym certyfikatem.

Jeżeli chcesz stać się członkiem tej wyjątkowej społeczności, robić coś więcej niż tylko praca i studia to czekamy właśnie na Ciebie. Uwaga - to uzależnia!

Osoby zainteresowane zachęcam do kontaktu z Narodowym Koordynatorem Klinicznym Projektu „Zdrowy Uśmiech”:

Kaja Wichrowska-Rymarek 

k.wichrowska-rymarek@olimpiadyspecjalne.pl

#GrajmyRazem

oprac. Agata Orylska