znajdujesz się: Strona główna > Aktualności > Żucie gumy bardzo zdrowe, ale w rozsądny...

Żucie gumy bardzo zdrowe, ale w rozsądnych ilościach

06.02.2019

Żucie gumy bardzo zdrowe, ale w rozsądnych ilościach

Organizacje i stowarzyszenia, takie jak Światowa Federacja Dentystyczna czy Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, uznają żucie bezcukrowej gumy za jeden z czterech kroków, pomagających w zapobieganiu próchnicy u dzieci

Jest ono uważane za równie ważne co regularne szczotkowanie zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz regularne kontrole u lekarza stomatologa. Guma do żucia również odświeża oddech, działa przeciwpróchnicowo i przeciwbakteryjnie, a także przyśpiesza wydzielanie śliny, co neutralizuje kwasowy odczyn środowiska jamy ustnej.

Jednak specjaliści przestrzegają aby zachować rozsądek, ponieważ zbyt długie żucie gumy może spowodować zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym, często skutkujące  bólem lub zawrotami głowy. Natomiast nadmierne wydzielanie śliny zwiększa łaknienie. Dlatego lepiej nie przesadzać i żuć gumę nie dłużej niż średnio 20 minut dziennie. Ponadto warto zwracać uwagę na jej skład chemiczny, ponieważ zawarte w gumach słodziki i konserwanty w nadmiarze też mogą być szkodliwe.

Źródło: www.infodent24.pl